• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

patlayarak yok oluyor!

Bafa Gölü patlayarak yok oluyor!

23.06.2018, 23:23

Muğla Milas'ta çok sayıda endemik türe ev sahipliği yapan Bafa Gölü'nde yaşanan kuraklık ve çevre kirliliği, oksijen seviyesini düşürerek alg patlamasına neden oldu. Bafa Gölü kıyılarını yeşil algler ve köpükler sardı. Çevreye yoğun bir şekilde kötü kokuların yayıldığı göldeki korkunç tablo, hem yöre halkını hem de uzmanları ürkütüyor.

CANLI HAYATI TEHLİKEDE

Gölde su sirkülasyonunun azalmasıyla birlikte düşen oksijen seviyesi, kıyıda alg patlamasına ve köpükleşmeye neden oldu. Su kalitesini en kötü düzeye düşüren durumun göldeki canlı hayatı da tehlikeye soktuğunu söyleyen Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Muğla ve Aydın sınırları içinde yer alan ve Ege'nin en büyük doğal gölü olan Bafa Gölü'nün sık sık kirlilikle gündeme geldiğini hatırlatarak önlem alınması gerektiğini söyledi. Önlem alınmadığı takdirde yöre halkının gölde avlayacak balık bulamayacağını söyleyen Sürücü, "Bafa Gölü ve Menderes Nehri, tesislerin çöplüğü haline geldi. Çevre kirliliği ve kuraklık Bafa Gölü'nde alglerin artmasına neden oldu. 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türe ev sahipliği yapan Bafa Gölü'ndeki kirlilik sürerse civardaki her canlının hayatı tehlikeye girer" dedi.

POLİGAN CADDESİ'NİN ASFALT ÇİLESİ BİTTİ

Aydın'ın Efeler ilçesi Ovaeymir Mahallesi Poligon Caddesi'ndeki yol, sürücülerin korkulu rüyası olmaktan kurtuldu. Poligon Caddesi'ndeki bozuk yolu, '3 ay önce kazıldı bir daha kapatılmadı' başlığıyla okuyucularına duyuran Yeni Asır'ın haberi sonrası yetkililer harekete geçti.

Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki yolda asfaltlama çalışması başladı. Mahalle sakinlerinden Emrah Karakaya, "Yolun asfaltlanmasıyla ilgili yaptığımız çağrıyı Yeni Asır aracılığıyla yetkililer duydu. Yeni Asır'a ve yetkililere teşekkür ediyoruz" dedi.

Bafa Gölü patlayarak yok oluyor! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN