• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kanserin ilacı bu böcekte

Kanserin ilacı bu böcekte

26.06.2018, 23:26

Kanatlı karıncaya benzeyen ‘Paederus’ böceğinin zehrinin, hücrelerine zıt bir etki gösterdiği tespit edildi. Böceğin etkisini araştıran akademisyenleri, “Kanser tedavisinde çok önemli bir ilaç bulunabilir” dedi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) akademisyenleri, kansere karşı yeni bir ilaç üzerinde çalışıyor. Yürütücülüğünü MCBÜ Alaşehir Meslek Yüksekokulu Bitki Koruma Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Anlaş'ın yaptığı bilimsel çalışmada, aynı bölümden Doç. Dr. Ersen Aydın Yağmur ve Fırat Üniversitesi'nden Doç. Dr. İnanç Özgen de yer alıyor. Norveç Oslo Üniversitesi'nden Dr. Vladimir Gusarov, Berlin Tabiat Tarihi Müzesi'nden Dr. Joachim Willers ve ABD Şikago Tabiat Tarihi Müzesi'nden Prof. Dr. Alfred F. Newton da projeye destek veriyor. Doç. Dr. Sinan Anlaş, yaklaşık 15 yıldır böcekler üzerine araştırma yaptığını söyledi.

4 KİLODA 1 GRAM ZEHİR

'Paederus'
adlı böceğin mevsimsel aktivitelerini, yayılış alanlarını ve yoğunluklarını incelediklerini aktaran Anlaş, kanatlı karıncaya benzeyen bu böceğin genellikle sulak alanlarda yaşadığını ifade etti.

Paederus'un, bahar ve yaz döneminde açık alanlarda yanan ışıklara geldiklerini ve insanların vücudunun üzerinde gezinebildiklerini aktaran Anlaş, "Böceğin insan vücuduna temas etmesinin herhangi bir sakıncası yok ancak sıkıştırıldığı zaman bu zehirli maddeyi salgılıyorlar. Paederus böceği yaklaşık 4 miligram ağırlığında. 4 kilogram Paederus böceğinden 1 gram pederin zehiri elde ediliyor. 1 gram pederin zehiri de onlarca insanı öldürmeye yeter. Hatta kobra zehirinden 15 kat daha güçlü. Vücutta ezildiği zaman basit bir kızarıklıktan, sinir ağrılarına, şiddetli eklem ağrılarına, kusmaya ve geniş yaralara kadar önemli semptomlara neden oluyorlar" diye konuştu.

ÜMİT VERİCİ BULGULAR

Söz konusu böceğin halk arasında "gece yanığı" diye bilinen bir rahatsızlığa yol açtığını aktaran Doç. Dr. Sinan Anlaş, araştırmalarında her yıl yüzlerce kişinin bu şikayetle hastanelere başvurduğunu ancak önemli bir kısmın sağlık merkezine gitmediği için vaka sayısını net belirleyemediklerini kaydetti.

Bu zehrin DNA ve protein sentezini engelleme özelliği olduğunu anlatan Anlaş, "Kanser hücrelerine zıt bir etki gösteriyor. Hem bizim ekibimiz hem de yurt dışında beraber çalıştığımız arkadaşlarımız bu zehir üzerinde çalışma yapıyor. Çalışmalarda çeşitli kanser tümörlerine sahip olan farelere bu madde verildiği zaman ömürlerinin uzadığı tespit edildi. Yani bu böcek kanser tedavisinde umut ışığı olabilir. İlk bulgular son derece ümit verici. Kanser tedavisinde çok önemli tedavi yöntemlerinin ve ilaçların bulunacağını biliyoruz. Biz de bu konuyla ilgili gelecekte yeni projeler üreteceğiz" açıklamasını yaptı.

ANTİBİYOTİK YAPILIYOR

Doç. Dr. Anlaş, hali hazırda bu böcekten elde edilen pederin'in antibiyotik yapımında kullanıldığına işaret etti.
Sağlık sektöründe yeni nesil antibiyotiklere ağırlık verilmeye başlandığını anımsatan Anlaş, "Yeni nesil antibiyotik üretme çabasında pederin zehrinin geniş spektrumlu etki ettiği ve birçok bakteriyi yok ettiği belirlendi" dedi.

Kanserin ilacı bu böcekte haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN