• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çocuklarınızı mutlaka dikkate alın

Çocuklarınızı mutlaka dikkate alın

04.07.2018, 23:41

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde son günlerde sıkça meydana gelen kayıp çocuk vakaları ve çocuk istismarları, aileler üzerinde endişe yarattı. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı Mehmet Çolak, duyulan kaygıların nasıl giderilebileceği ve alınabilecek önlemler konusunda tavsiyelerde bulundu. Çolak, "Çocuklar bazı konularda hayal güçlerini kullanıp bir şeyler uydurabilirler fakat istismarla ilgili uydurmazlar. Aileler kesinlikle çocukları bu konu da dikkate almalı" dedi.

NASIL KORUYACAKLAR?

Çocuklara kendilerini nasıl koruyacaklarını öğretmenin önemli olduğuna dikkat çeken Çolak, "3-4 yaşından itibaren belli dönemlerde tekrar edilerek 'Özel bölgeler nedir? İyi ve kötü dokunuş nedir? Mahremiyet kavramı' gibi bilgiler verilmeli. Biri yanlış bir davranışta bulunduğunda 'Ona karşı çık, oradan uzaklaş, bağır ya da kaç' gibi şeyler öğretilmeli" diye konuştu. Çocukları takip etmenin ve yakın ilişki kurmanın çok önemli olduğunu belirten Çolak, "Çocuk ailesiyle olumsuz durumları paylaşabilmeli. Günlük hayatının dışında farklı şeyler yapmaya başlarsa üzerine gidilip sebebi bulunmalı" ifadelerini kullandı.

NİDA ALADAĞ

Çocuklarınızı mutlaka dikkate alın haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN