• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Romanım, uyuşturucuya karşıyım

Romanım, uyuşturucuya karşıyım

07.07.2018, 22:30

İzmir’in Tepecik semtinde; tamamı ‘Romanlar’dan oluşan vatandaşlar uyuşturucuyla mücadele için el ele verdi. Tepki amaçlı ‘Tenekeli Bir ’ isimli dizisini çekmeye başladılar...

KAHRAMAN DURAK

Tüm Türkiye'de tanınan ve 30 bini aşan Roman nüfusuyla Osmanlı döneminden günümüze kadar Tepecik semti ve Tenekeli Mahalle'de yaşayan Romanlar, uyuşturucu satışı ve kullanımına karşı tepki amaçlı internet dizisi çekmeye başladı. Yaşayan nüfusun yüzde 70'nin müzisyen olduğu Tenekeli Mahalle, bir internet dizisinin ismi oldu.

SOKAKLAR SETLERİ OLDU

Dokuz Eylül Üniversitesi Gemi Makinaları Mühendisliği bölümü mezunu doğma büyüme Tenekeli Mahalle sakini olan Tolga Dadök yönetmenliğinde, yine Dokuz Eylül Üniversitesi Tarım İşletmeleri bölümü mezunu mahalle çocuğu olan Tamer Bugahan'ın senaryosunu yazdığı ' Tenekeli Bir Tepecik Hikayesi' adlı internet dizisinin fragmanı Youtube'da ilk beş günde 10 bin izleme oranına yaklaştı. Tepecik Romanları Sosyal Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Aşkın Öbaylar'ın da destek verdiği dizide; semtteki evler, sokaklar, hatta okul set olarak kullanıldı.
Tamamı Romanlardan oluşan dizide; İlhan Döven, İlhan Kumluoğa, İbrahim Özbaylar, Hayat Kuyucular, Mehmet Çamur, Oğulcan Abdan, Mehmet Ali Karasaç başrolleri paylaştı.

ÖN YARGILAR YIKILACAK

Dizinin yönetmeni Tolga Dödök, amaçlarının adı tüm Türkiye'de kötü bilinen Tenekeli Mahalle'nin imajını düzeltmek ve Roman vatandaşların vatanına, milletine, bayrağına ve dinine bağlı insanlar olduğunu göstermek olduğunun altını çizdi. Dizinin senaristi olan Tamer Bugahan ise, "Bazı sıkıntılar ve sorunlar elbette olabilir ancak her toplumun içinde sıkıntılı ve sorunlu insanlar vardır. Bu, biz Roman toplumu için de geçerli. Uyuşturucu satanlara, kullananlara karşı dizi ile tepkimizi dile getiriyoruz" dedi.

MADDİ DESTEK ALMADILAR

Dadök ve Bugahan, her bölüm arasının iki hafta olacağını ve dört sezon 'Tenekeli Bir Tepecik Hikayesi'nin devam edeceğinin altını çizdiler. Hiçbir maddi destek almadan Romanların ve Tenekeli Mahalle yaşayanlarının katkılarıyla diziyi çektikleri ifade edilirken, sponsor arayışlarının sürdüğünü vurguladılar. Dizinin müzği ise yine mahalleden. Osman Güngördü özgün müziği ile diziye renk veren isimler arasında.

Romanım, uyuşturucuya karşıyım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN