• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Zirveye giden yol ’den geçti

Zirveye giden yol İzmir’den geçti

26.07.2018, 23:01

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne getirilen ’nın zirveye giden yolu ’den geçti. 2009’da FETÖ’nün imzasız bir ihbar mektubuyla kurduğu kumpas sonucunda 4 yıl yargılanan Uzunkaya, 15 Temmuz’daki mücadelesiyle takdir topladı

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan Celal Uzunkaya'nın hayatı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele etmekle geçti. İzmir ve Antalya İl Emniyet Müdürlüğü görevlerinin ardından bir süredir Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Müşavirliği'ne getiren Uzunkaya, Selami Altınok'un 24 Haziran seçimlerinden AK Parti Erzurum Milletvekili seçilmesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı.

4 YIL YARGILANDI

Emniyet Genel Müdür yardımcısıyken 2009 yılında FETÖ kumpası ile 4 yılla yargılanan Uzunkaya, 17-25 Aralık sürecinin ardından sırasıyla İzmir Emniyet Müdürlüğü, ardından Antalya Emniyet Müdürlüğü görevlerine getirilmişti. 12 Şubat 2014 ile 26 Kasım 2016 tarihlerinde İzmir Emniyet Müdürlüğü yapan Uzunkaya, FETÖ/PDY Terör Örgütü'nün ilk kumpas mağdurlarındandı. Uzunkaya'nın polislerin tayin ve terfi işlemlerine bakan kurulun başında yer alması FETÖ'yü rahatsız etti. Savcı Fatih Genç, imzasız ihbar mektubuyla Uzunkaya ve o dönemin EGM yardımcısı Mustafa Gülcü hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmada, o zaman Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olan Mustafa Gülcü ile Celal Uzunkaya'nın adlarını kullanan ve İzmir'de kendini MİT görevlisi olarak tanıtan İrfan Erbarıştıran'ın dolandırıcılık yaptığı ileri sürüldü. Mahkeme, polis müdürleri Mustafa Gülcü ile Celal Uzunkaya'yı 'örgüte yardım etmek' suçundan 3 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırdı. Ancak verilen hapis cezaları, Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi tarafından 28 Aralık 2015 tarihinde bozuldu.

BERAAT ETTİLER

Yeniden görülen davada Celal Uzunkaya, Mustafa Gülcü, Cem Gülbeyoğlu, Fuat Çiriş ve Ergün Arar beraat etti. Davanın kumpas olduğunun belgelenmesinin ardından savcı Genç, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Yeniden mesleğe dönen Uzunkaya, İzmir ve Antalya Emniyet Müdürü oldu. Uzunkaya o dönem emniyet içindeki paralel bir yapının kendilerine komplo kurduğunu belirtmiş, isimsiz ve imzasız bir ihbar mektubuyla birçok sahte delil üretilerek bu davanın içine sokuldukları iddiasında bulunmuştu. Uzunkaya, hainlere karşı verdiği mücadelenin sonunda hak ettiği göreve getirildi.

TOLGA TEKİN

Zirveye giden yol İzmir’den geçti haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN