• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Müzik bedeli adisyondan kalktı

Müzik bedeli adisyondan kalktı

29.07.2018, 00:35

’ın Çeşme’nin turizm beldesi Alaçatı’da adisyona yazılan 50 TL’lik müzik ücreti haberi ses getirdi. Alaçatı Turizm Derneği Başkanı , “Mekanlarla görüştük. Bundan sonra müzik ücreti adisyona eklenmeyecek. Ücret girişte müşterinin bilgisi dahilinde alınacak” dedi

Yeni Asır Gazetesi'nin ortaya çıkardığı, beş kişinin eğlenmek için en az bin lira ödediği gece kulübünde geçtiğimiz günlerde yaşanan adisyonda müzik ücreti büyük yankı uyandırdı. Mekana eğlenmeye giden sekiz kişi gecenin sonunda adisyonda kişi başına 50 liralık 'Müzik Ücreti' parasını görünce şaşkınlığını gizleyememiş ve mekanlarda zaten müzik eşliğinde eğlenen tatilciler "Bu müziğe de para mı ödeyeceğiz? Ayıptır' deseler de iki saat dinledikleri müzik için toplamda 400 lira ödemek zorunda kalmıştı.

GİRİŞTE ALINACAK

Haberimiz üzerine hareket geçen Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Denizeri "Alaçatı'da canlı müzik yapılan yerlerde alkollü içmeyenlerden canlı müzik ücreti alıyorlar. Çünkü canlı müzik masraflı ve işletmeye önemli bir yük getiren bir uygulama. Bunu için özellikle işletmeye gelerek bir kola bir su içerek tüm gününü burada geçiren müşteriler için yapılan bir uygulamaydı. Ancak bunun için işletmelerle görüştük. Bunu adisyonla değil, girişte alınması gerektiğini vurguladık. Hepsiyle mutabık kaldık" dedi. Alaçatı üzerinde negatif bir algı yaratılmaya çalışıldığını da vurgulayan Denizeri, " Hepimiz burada işletmecilik yapıyoruz. İstihdam sağlıyoruz. Maliyetler belli. Arkadaşlarımızla görüştük. Bu yanlış anlamalara neden olacak uygulamalardan uzak durma konusunda da uzlaşmaya vardık" diye konuştu.

İMAJA ZARAR VERİR

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler de, "Adisyonda müzik ücretinin son tüketiciden talep edilmesinin Çeşme ve Alaçatı imajına zarar verdiğini dile getirdi. İşler, "İşletmelerin son çıkan müzik hakları yasasıyla maliyetleri artmıştır. Onun için böyle bir yöntem bulunmuş olabilir. Ancak bunu son tüketiciye yansıtmak doğru değildir. Bu Çeşme ve Alaçatı imajına bir saldırıdır. Bu duruma yerel yönetimler esnaf ve tüm Çeşme sevdalıları müdehale etmelidir" dedi.

MALİYETLİ BİR KONU

Söz konusu işletmenin sahibi Berti Palambo ise "Biz canlı müzik yapan bir işletmeyiz. Canlı müzik ücretimiz var. Bunu iki şekilde uygulamayla yapıyoruz. Her gece 50 lira canlı müzik ücreti üzerine ne içerse şeklinde veya kişi başı 200 TL'lik tüketime ulaşmışsa bu ücreti almıyoruz.
Girişte alırsak ve limiti aştığında canlı müzik ücretini de ödemiş oluyor. Misafirimizi bu şekilde korumuş da oluyoruz" dedi.

'MÜŞTERİYE İLETİLMESİ GEREKİR'

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, "Öncelikle Çeşme ve Alaçatı'da pahalı algısı yaratan her işletme Çeşme turizmine zarar veriyor. Müzik maliyetinin adisyona eklenmesiyle ilgili görüşüm ise, ticari işletmelerde her maliyetin belirli bir karla satılması. Satışı yapılan hizmet ve ürünlerinde bir fiyat listesiyle müşterilere iletilmesi gerekir. Bunun adı restoran ve barlarda mönüdür. Eğer mönüde olmayan bir hizmet adisyona emrivaki olarak işlenmiş ise doğru değildir" dedi.

KAHRAMAN DURAK / ERCAN AKGÜN

Müzik bedeli adisyondan kalktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN