• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

2 bin yıllık heykeller

2 bin yıllık heykeller

29.07.2018, 23:00

Aydın'ın Germencik ilçesindeki Magnesia Antik Kenti'nde 5'i kadın 1'i erkek 6 heykel bir arada ortaya çıkarıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Karabük Üniversitesi adına ve Batısöke A.Ş'nin lojistik desteğiyle Germencik'in Tekin Mahallesi sınırları içindeki Magnesia Antik Kenti'nde Prof. Dr.
Orhan Bingöl başkanlığındaki kazı çalışmalarında önemli bulgulara ulaşıldı. Kazılar kapsamında Artemision'daki Güney Stoa'da 20 kişilik ekiple yürütülen çalışmalarda 6 heykel bulundu. Bir arada bulunan heykellerle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Orhan Bingöl, "Bu heykellerden beşi kadın, biri erkek heykeli. Kadınlardan ikisi başları ile birlikte tam olarak, diğer ikisi ise başları hariç tam olarak korunmuş. Bu dört heykel özgün kaidelerinin üstünde ayakta duruyor. Beşinci kadın heykeli ise sadece bele kadar olan alt bölümü ayakları da olmaksızın ortaya çıkarılırken, altıncı heykel mekânın kuzey doğu köşesine yakın bir konumda, çıplak olarak başı ve ayakları olmaksızın sırt üstü yatar vaziyette bulunmuş olan bir erkek heykeli. Heykellerle birlikte elli kadar fragman ortaya çıkarılmış olup mekândaki kazılar tamamlandı" dedi.

KAZIM YÖRÜKCE

2 bin yıllık heykeller haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN