• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'da alevler villaları sardı

Bursa'da alevler villaları sardı

11.08.2018, 23:33

Mudanya’da dün çıkan ve rüzgarın etkisiyle yayılan orman yangınında yerleşim yerleri tehdit altında. Alevlere tüm imkanlarla müdahale sürerken, Geçit mevkiinde trafik kapatıldı, Çağrışan ve Bademli’de siteler boşaltıldı

Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı Göynüklü ve Çağrışan mahallerinde dün orman yangını çıktı. Dumanlar, Bursa- Mudanya karayolunu kapladı. Rüzgarın etkisiyle yayılan ve yerleşim yerlerini tehdit eden alevlere müdahale sürüyor. Yangını şüpheli bulduğunu söyleyen Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, "Alevler evlere 100 metre yaklaştı" dedi. Yangın nedeniyle Bursa-Mudanya karayolu, Geçit mevkiinde çift yönlü trafiğe kapatıldı.

MÜDAHALE SÜRÜYOR

Mudanya ilçesi Çağrışan köyünde dün 12.30 sıralarında, henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki helikopter ve arazözler bölgeye sevk edildi. Büyükşehir Belediyesi'ne ait çok sayıda itfaiye aracı da bölgeye gönderildi. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Bursa-Mudanya karayolunun sağ tarafında başlayan yangın, yolun sol tarafına da sıçradı. Dumanlar Bursa merkezinden de görülürken ekipler, yangının yerleşim yerlerine ulaşmaması için yoğun çaba sarf ediyor.

SİTELER BOŞALTILDI

Yangına müdahale için çevre illerden helikopter desteği de istendi. Ekipler, yangının yerleşim yerlerine ulaşmaması için yoğun çaba sarf ederken, bazı villaların sakinleri yangına kendi imkanlarıyla kovalarla su taşıyarak müdahale etmeye çalıştı. Çağrışan ve Bademli mahallelerinde bazı siteler tedbiren boşaltılırken, bazı villaların çatıları ve bahçeleri yangından zarar gördü. İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, bölgede güvenlik önlemi alan jandarma ekiplerini bizzat koordine ediyor. Yangına müdahale için çevre illerden helikopter desteği de istendi. Ekipler, yangının yerleşim yerlerine ulaşmaması için yoğun çaba sarf ederken, bazı villaların sakinleri yangına kendi imkanlarıyla kovalarla su taşıyarak müdahale etmeye çalıştı. Çağrışan ve Bademli mahallelerinde bazı siteler tedbiren boşaltılırken, bazı villaların çatıları ve bahçeleri yangından zarar gördü.
İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, bölgede güvenlik önlemi alan jandarma ekiplerini bizzat koordine ediyor. Bursa Valisi İzzettin Küçük, yangına bütün güçleriyle müdahale ettiklerini söyledi. Yangın söndürme çalışmalarına havadan 5 helikopter karadan da çok sayıda ekiple devam edildiğini belirten Küçük, şunları kaydetti: "Şu ana kadar çoktan kontrol edilirdi ancak maalesef poyraz var. Rüzgar olduğu için yangın başka yerlere sıçrıyor. Her türlü müdahaleyi yapıyoruz şu an. Bölgede Karayollarından, DSİ'den gelen ekipler var, 5 helikopter var. Çevre illerden gelenler var ama rüzgar böyle bir şey. Yerleşim yerleri için bazı yerlerde tedbir alıyoruz."

Bursa'da alevler villaları sardı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN