• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tatilciler sokakta sabahlıyor

Tatilciler sokakta sabahlıyor

17.08.2018, 23:27

Dokuz günlük bayram tatili için vatandaşlar yola çıkarken, Ege turizminin nabzının attığı yerlerde oteller ve pansiyonlar doldu

Ege Bölgesi'ndeki turizmciler ve yetkililer, "Oda kalmadı sakın gelmeyin" çağrısında bulunurken, milyonlar Ege'ye akın etmeye devam ediyor. Bazı ilçelerde pansiyon ve otellerde yer bulamayan tatilciler, plajlarda sabahladı. Çeşme'de elini çabuk tutan bazı tatilcilerin Ilıca Plajı başta olmak üzere birçok noktaya çadır kurduğu görüldü. Yoğun bir kalabalığın akın ettiği Ege'ye bayram tatili süresince 10 milyon kişinin gelmesi bekleniyor.

MUĞLA'YA TATİLCİ AKINI

En hareketli illerin başında Muğla geliyor.
Bodrum, Datça, Marmaris ve Fethiye gibi dünyaca ünlü turizm merkezlerinde adım atacak yer yok. Aydın-Muğla Karayolu arasında yoğunluk nedeniyle 3 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluştu. Sürücüler ayrıca 10 kilometrelik Muğla- Marmaris Karayolu'nun Sakar Geçidi'ni 45 dakikada geçebildi. İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, "Bayram tatili süresince sivil, resmi, motorize ve yaya olmak üzere 907 personelimiz görev yapıyor.
Her 20 kilometrede bir ekip görevlendirilmesi yapıldı. Ekiplerimiz, büro personelinin de katılımıyla güçlendirildi. Otogarlara giriş-çıkış yapan tüm otobüsler denetlenecek" dedi. Havadan helikopterle denetimlerin olacağını da söyleyen Çetinkaya, "Şehir giriş-çıkışlarında oluşturulan kontrol noktalarında sürücülerin ve yolcuların araçtan indirilerek dinlenebilecekleri, çay, kahve ikram edilecek alanlar oluşturuldu. Şehrin çeşitli bölgelerine pankart ve afişler asılarak 'Emniyet kemerini tak, hızını azalt' sloganı ile birlikte uyarıcı pankartlar hazırlandı, sürücülerin bilinçlendirilmesi ve dikkatlerinin çekilmesi amaçlandı" dedi.

OTELLERDEN UYARI

Aydın'ın Didim ilçesinde de doluluk oranları % 100'lere ulaşırken bazı oteller ise kapılarına dolu olduklarını belirten afişler astı. Didim'de uzun yıllardır faaliyet gösteren Grand Didyma Otel işletmecisi Bedri Altıntaş "Bayram öncesinde doluluk oranlarımız belli düzeydeydi. Zaten otel olarak yerli müşteriye ve gurbetçilere hitap eden bir yapıdaydık. Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının ardından her gün yeni bir rezervasyon talebiyle karşılaştık. Bayram tatili başlamadan tüm odalarımız sattık. Bayrama kadar otelimizde yer kalmadı. Alınan bu 9 günlük tatil süreci turizm sektörüne olumlu yansıdı" dedi.

DİDİM'DE AŞIRI İLGİ

Didim'de faaliyet gösteren Zeynur apart Otel sahibi Oğuz Aşkın, tüm odalarının dolu olduğunu belirterek, "Geniş aileler tatil için apart otelleri tercih ettiklerinden bayram gelmeden tüm odalarımızı sattık. Kapıya uyarı levhası astık ki gelen müşteriler zaman kaybetmesin" dedi. Didim Turizm derneği Başkanı Tayyar Cengiz ise Bayram dolayısıyla tüm otellerin doluluk oranlarının yüzde yüzlere bulduğunu belirterek, 9 günlük tatilin tatil beldelerine olumlu yansıdığını söyledi.
Bayramda Didim'de nüfus artışının çok yüksek olacağını kaydeden Cengiz, " 9 günlük bayram tatili hem otelcileri hem de esnafları memnun edeceğini düşünüyorum. Bu tatil süreci herkesi memnun edecektir. Bu süreçten gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlayıp gelecek yılda Didim'e gelmelerini sağlamalıyız" dedi.

FİYATLAR DA TAVAN YAPTI

Yoğun ilgi nedeniyle Ege sahillerindeki konaklama fiyatları da bayram tatilinde zirve yaptı. Otel fiyatları ise, kişi başı 350-3500 lira arasında değişiyor. Çeşme'de birçok tatilcinin konaklamada değerlendirdiği alternatiflerden birisi de kiralık ev ve villa. Normal sezonda günlüğü 250 ile 1000 bin lira arasında değişen ev ve villa fiyatları üçe katlandı. Öte yandan bayramın bitmesi ve Eylül ayının başlamasıyla birlikte turizmdeki bu ivmeyi sürdürmek için Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) harekete geçti. Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, " Eylül ayı itibarıyla konaklama fiyatlarında da yüzde 50'ye varan indirim başlıyor. Eylül'de de uygun fiyatlara tatil için herkesi Çeşme'ye davet ediyoruz" dedi.

FATİH ŞENDİL - KAHRAMAN DURAK - ERCAN AKGÜN - HÜSEYİN ÇALIŞKAN - İBRAHİM UZUN

Tatilciler sokakta sabahlıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN