• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Buhar makinesiyle 25 ton muz ürettiler

Buhar makinesiyle 25 ton muz ürettiler

21.08.2018, 23:18

Aydın Sultanhisar’da ısı ve nemi buhar makinesiyle sağlayan sistemle seralarında muz yetiştiren Gökhan ve kardeşler amacına ulaştı. Üretimde başarı sağlayan iki kardeş ilk hasatta 25 bin ton muz aldı

Aydın'da bir yıldır buhar makinesi yardımıyla serada muz yetiştiren Gökhan ve Mehmet Ergül kardeşler, ilk hasat döneminde 25 bin ton muz üretmeyi başardı.

11 METRE YÜKSEKLİKTE

Aydın'ın tarım merkezlerinden Sultanhisar'da üretici Gökhan-Mehmet Ergül kardeşler, girişimcilik ruhuyla takdir topluyor. Geçmiş yıllarda çilek üretimi gerçekleştiren Ergül kardeşler, 'Grand Nain' türü muz üretmeye karar verdi. Muz üretiminin yapıldığı Antalya'da incelemelerde bulunan Ergül kardeşler, yüksekliği 11 mr'lik seralarına elektronik ortamda yapay buhar ve yağmur veren tam otomasyonlu sistem kurdu. Buhar makinesi yardımıyla Ergül kardeşler, geçen yıl diktikleri 600 muz fidanından ilk yılda 25 bin ton muz üretmeyi başardı.

AĞAÇ BAŞI 40 KİLOGRAM

Ziraat mühendisi arkadaşlarının gerekli şartların oluşturulması halinde seralarında muz üretebileceğini söylemesi üzerine harekete geçtiklerini belirten Gökhan Ergül, "Aydın'da muz yetiştirmek gerçekten imkansız olarak görülen bir durumdu. Kurduğumuz buhar sistemi sayesinde bu imkansızı gerçeğe dönüştürdük. İlk yıllarda muz yetiştireceğimize inanmayanlar şimdi seramıza gelerek sistemimizi inceliyorlar. Biz başarabileceğimize inandığımız için hedefimize ulaştık" dedi. Serada nem oranını yüzde 75'in altına düşürmediklerini belirten Gökhan Ergül, "Seradaki ısıyı elektronik ortamda kontrol altında tuttuk. Makine sayesinde buhar ve yağmurlama sistemiyle nemi sağladık. Bu şartlarda yetiştirdiğimiz her ağaçtan 40 kilo üretim aldık. Seramızda muz üretmeye devam ederek Aydın ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceğiz.
Belki ilerleyen dönemlerde çay da yetiştirebiliriz" diye konuştu. Çiftçilere verilecek teknolojik desteklerle bu tür üretimlerin artacağını kaydeden Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan, "Bu teknolojik destekler sayesinde ülkemizi tarımda dünyada söz sahibi olan ülkelerinden biri yapacağımıza gönülden inanıyorum" diye konuştu.

MEHMET KAVAS

Buhar makinesiyle 25 ton muz ürettiler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN