• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Atık avcıları’ iş başında

‘Atık avcıları’ iş başında

23.08.2018, 23:26

’ın himayesinde yürütülen “” için genelinde lisanslı 600’den fazla toplayıcı ve 40’dan fazla tesisi faaliyet gösteriyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yürütülen "Sıfır Atık Projesi" kapsamında "atık avcıları", temiz bir dünya için gece gündüz çalışıyor. Atıkların yerinde ayrıştırılarak geri dönüşüm işlemlerinin sağlanmasının amaçlandığı proje için Türkiye genelinde lisanslı 600'den fazla toplayıcı ve 40'dan fazla geri dönüşüm tesisi faaliyet gösteriyor.

İSTİHDAMA BÜYÜK KATKI

Dönüşüm sayesinde atıklar yeniden hammadde haline gelerek piyasada yer alırken, petrol türevi ürünlerin girdi oranını düşürüyor.
Atık plastikten elde edilen dönüşüm granüller de Çin ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. Plastik, cam, metal ve kağıt olarak ayrıştırılan atıkların işlenmesi için kurulan tesislerin sayısı da her geçen gün artıyor. Tesis sayısı arttıkça "Sıfır Atık Projesi" istihdama da katkı sunuyor.

TEKRAR ÜRÜN OLUYOR

Atık toplama araçlarıyla alınan atıklar, toplama ayırma tesislerine getiriliyor. Burada işçiler tarafından ambalaj atıkları özelliklerine göre cam, kağıt, plastik ve metal olarak ayrıştırılıyor. Ayrıştırıldıktan sonra preslenen atıklar, kamyonlarla dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Plastik atıklar da ilgili fabrikalara gönderilerek belirli oranda karışımlarla, tarımsal sulama borularından, ambalaj ürünlerine, ev ve bahçe eşyaları gibi birçok ürüne dönüşüyor.

‘Atık avcıları’ iş başında haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN