• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti

Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti

24.08.2018, 23:26

Irak’ta bulunan 3800 yıllık bir tablet ile ilgili araştırmalar ilginç sonuçlar ortaya koydu. Tabletin, bakır alışverişi yapan müşterinin yazdığı bir şikayet mektubu olduğu anlaşıldı

İngiltere'de British Museum'da sergilenen 3800 yıllık bir tabletin, tarihte bilinen ilk tüketici şikayeti mektubu olabileceği belirtiliyor. Sümerler döneminden kalma tablette, bir bakır tüccarı, kendisine kötü kalite cevher gönderen başka bir tüccara sitem ediyor.Uzmanlar, çivi yazısıyla yazılan uzun mektup için harcanan zamanın müşterinin mağduriyet ve öfkesininin derecesini yansıttığını söylüyor.

IRAK'TA BULUNMUŞTU

11.6 santimetre boyundaki ve 2.6 santimetre kalınlığındaki tablet, Irak'ın güneyindeki antik Ur (Bugünkü adıyla Tel el Mukayyer) kentinde bulunmuştu.
Akad dilinde yazılan tabletin Chicago Üniversitesi tarafından yapılan tercümesi sosyal paylaşım sitesi Reddit'te yayımlandı. Yazımı tamamlandıktan sonra bir ulakla satıcıya gönderilen mektupta, Nanni adlı tüccar, toptancı Ea-Nasir'e sert bir dille şikayetini iletiyor.

'BENİ NE SANIYORSUN!'

"Bana geldiğinde ilk konuştuğumuzda, Gimil-sin'e iyi kalite külçeler vereceğini söylemiştin" yazan metinin devamında, "Ama sözünü tutmadın.
Ulağım Sit-Sin'i, kötü külçeler verip 'Almak istiyorsan al, almayacaksan çek git' deyip gönderdin. Benim gibi birine nasıl bu kadar saygısız davranırsın? Sen beni ne sanıyorsun?" ifadeleri yer aldı.

'PARAMI GERİ İSTİYORUM'

Daha önce de toptancıya kendisi gibi beyefendi ulaklarla para gönderdiğini de hatırlatan Tüccar Nanni, "Sen onları eli boş halde, hem de düşman topraklarından geri yolladın. Ulağıma saygısızlık ettin. Paramı geri istiyorum. Şunu bil ki bundan sonra senden kötü kalite bakır almayacağım. Külçeleri kendi iş yerimde tek tek ben seçeceğim. Kötü malı reddetme hakkımı kullanacağım" diye yazdı.

Tarihin bilinen ilk tüketici şikayeti haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN