• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Afra’ya Avrupa’da donör aranıyor

Afra’ya Avrupa’da donör aranıyor

02.09.2018, 23:08

Kemalpaşa’da yaşayan 2 yaşındaki lösemili Afra, için uygun donör bekliyor. Avrupa’da anlaşmalı olduğu ülkelerde de arayışını sürdürüyor

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde lösemi tedavisi gören, down sendromlu Afra Eylül Arabacı'ya (2) gerekli iliğin bulunması için Sağlık Bakanlığı'nın Avrupa'da anlaşmalı olduğu ülkelerde donör taraması yapılıyor. Kemalpaşa'da yaşayan Altun- Recep Arabacı çiftinin kızları Afra Eylül'e geçen yılın Temmuz ayında, İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesi'nde lösemi teşhisi konuldu. Bunun üzerine Afra bebeğe, Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde 6 kür kemoterapi uygulandı. Kemoterapinin tedavi için yeterli olmaması üzerine doktorlar, 1 ay önce, minik Afra Eylül'e ilik nakli yapılması gerektiğine karar verdi. İliğin bulunması amacıyla sosyal medyadan da kampanya başlatılan Afra bebek için Sağlık Bakanlığı'nın anlaşmalı olduğu Avrupa ülkelerinde donör taraması yapılıyor. Türkiye'de kızları için uygun donör arayan Arabacı çifti, Avrupa'dan da gelebilecek mutlu haberi bekliyor.

DUYARLILIK BEKLİYORUZ

Yeni yaşına hastanede giren ve uzun aradan sonra hafta sonu izin alınarak, tedavi gördüğü hastaneden eve getirilen Afra Eylül'ün babası Recep Arabacı, "Donör olmak isteyenler Kızılay'a giderek kan verebilir. Bu çok basit bir işlem. İnsanlarımızdan duyarlı olmalarını istiyoruz. Riskli bir şey değil, sadece 5 dakikalık bir işlem. Sosyal medyadan çağrıda bulunduk. Bu çağrımız sadece Afra'mız için değil, bütün bu hastalar için" diye konuştu.
Anne Altun Arabacı ise "Afra'nın ilik nakli olabilmesi için uygun donör arıyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın anlaşmalı olduğu Avrupa ülkelerinde de taramaı yapılıyor. İnşallah en kısa zamanda kızımın sağlığına kavuşması için donör bulunur" dedi.

Afra’ya Avrupa’da donör aranıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN