• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dolmuş şoförlerine ‘dolar’ dayatması

Dolmuş şoförlerine ‘dolar’ dayatması

02.09.2018, 23:22

’nin kiracısı olan ’ın dolmuşlardan her ay aldığı servis bedelini dolar üzerinden ücretlendirmesi minibüs esnafını zor durumda bıraktı. Şoförler, “Bu bir dayatmadır” dedi

İzmir Otomobil ve Terminal İşletmesi A.Ş'nin (İZOTAŞ) dolmuşlardan her ay aldığı servis bedelini 20 yıldır dolar kurundan ücretlendirmesi Menemen Yolcu Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyesi şoförleri isyan noktasına getirdi. Dolar kurunun değişmesinden mağdur olduklarına dikkat çeken kooperatif başkanı Hayrettin Büyüksu, "1999'da yapılan 25 yıllık sözleşmede ödemeler dolar üzerinden yapılacağı yer alıyor. Fakat değişen koşullara uygun bizi de mağdur etmeyecek bir çözüm bulunabilir. 20 yıldır İZOTAŞ'a dolar olarak ödeme yapıyoruz. Ülkemizde dolara karşı başlayan bir savaş söz konusu, bu dönemde sözleşme gözden geçirilmeli. Araç başına ödediğimiz bedel geçen ay 911,88 TL iken bu ay 1.537 TL... Zaten İzmir Otogar'dan aldığımız yolcu sayısı belli. Bu paraları çıkaracak yolcu potansiyeli de mevcut değil" diye konuştu.

'AYRIMCILIK VAR'

Kooperatifler arasında ayrımcılık yapıldığını belirten Büyüksu, "Menemen kooperatifi olarak biz de İzmir'de hizmet veriyoruz. İZOTAŞ bize doları dayatırken örneğin Kemalpaşa dolmuşlarından ücretlerini Türk Lirası üzerinden alıyor. Kooperatifler arasında ayrımcılık var.
Her kooperatife aynı uygulama yapılsa yine anlarız. Fakat bir otobüs hattından Türk Lirası alıyorsan diğerlerinden de alabilirsin. İZOTAŞ, kar oranı arttığı için dolar almaya devam ediyor. Bu uygulama haksızlıktır" dedi.

SÖZLEŞME MAĞDURU

20 yıl önce yapılan sözleşmenin kendilerini mağdur ettiğine dikkat çeken Büyüksu, "Zamanında bizden önceki kooperatif yetkilileri böyle bir sözleşme imzalamış. Üzerinden 20 yıl geçmiş bir sözleşme. Günümüz şartlarından çok uzak maddeler bulunuyor. Sözleşme de kendini koruyan İZOTAŞ'ın işine gelmediği için bugün yaptığımız itirazları görmezden geliyor. Bütün ülkemiz dolara karşı harekete geçmişken İZOTAŞ aksini yapıyor" dedi.
İZOTAŞ'ın, dolmuşların hatalı durumlarda kestiği cezanın dolar üzerinden tahsil ettiğine vurgu yapan dolmuş şoförü Lütfü Topal "Her ay en az 10 tane dolmuşa ceza kesiliyor. 100 dolar ceza ödüyoruz. Bari cezalar dolar üzerinden olmasa" dedi.

NİDA ALADAĞ

Dolmuş şoförlerine ‘dolar’ dayatması haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN