• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Okul çok zor iş

Okul çok zor iş

06.09.2018, 23:22

yeni başlayacak öğrenciler için uzun bir maratonun ilk adımları atılıyor. Bu yeni başlangıcın çocuklarda sorunlar yaratabileceğini vurgulayan uzmanlar, velilere önemli tavsiyelerde bulundu

Bu yıl ilk kez okula adım atacak öğrencilerin ailelerini tatlı bir heyecan sardı. Ebeveynler, bu heyecanlarının yanı sıra çocukları ağlarsa ne yapmaları gerektiği, onlara okulu nasıl sevdirecekleri konusunda da çeşitli endişeler yaşıyor. Anne babaların kendi kaygılarını mümkün olduğunca en aza indirmesi ve çocuklarına "korkma, ağlama, kıyamam" gibi sözler söylememesi gerektiği vurgulanıyor.

UYUM KOLAYLAŞTI

Anasınıfı yani okula hazırlık eğitiminin zorunlu hale getirilmesiyle birlikte çocukların ilkokula uyum sürecinin geçtiğimiz yıllara göre kolaylaştığını belirten Uzman Psikolog Belgü Kaçmaz, anne-babalara okula uyum sürecinde yardımcı olacak bir öneri rehberi hazırladı. Okula uyumun uzun ve zor bir süreç olduğunu dile getiren Kaçmaz, "Çocuğunuzun okula giderken zorlanmaması bir yana, okul içinde de kendine bir yer edinebilmesi okula uyum sağladığının en önemli göstergesidir" dedi. Okula uyum sürecinde zorluk yaşayan çocuklarda en sık görülen durumun kaygı olduğunu aktaran Psikolog Kaçmaz, "Çocuk annesinden, babasından ve evinden ayrı kalmakla ilgili kaygı yaşar. Bu bedensel problemlerle kendini belli eder (karın ağrısı, kusma, mide bulantısı vb.) zaman zaman da çocuk ağlar, sınıfa girmez, servise binmez. Böyle bir durumda annebabalara, sınıf öğretmenine ve rehberlik birimlerine çok iş düşüyor. Çocuğunuzu ve kendinizi okula hazırlamalısınız. Siz çocuğunuza güvenirseniz onun da kendine olan güvenini artırırsınız ve böylece sizden daha kolay ayrılır" dedi.

OKULU HİKAYELEŞTİRİN

Çocukları okula yeni başlayan aileler için bir başka tavsiye de 'okulu hikayeleştirmek. Onları sürekli siz giydirirseniz, yemeklerini siz yedirirseniz okulda zorlanacaklardır. Montunu kendisinin giymesi, yemeğini kendisinin yemesi gibi okulda yapması gereken bazı becerileri destekleyerek öğretin. Ayrıca çocukların yeni çevrelerine adapte olabilmeleri için öncesinde okulun nasıl bir yer olduğunu, okulda neler yapılabileceğini hikayeleştirerek ya da çizimle anlatabilirsiniz. Okullar açılmadan çocuğunuzun gideceği okulu, hatta sınıfını birkaç kere ziyaret edebilir hatta mümkünse öğretmeniyle tanıştırabilirsiniz.

Okul çok zor iş haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN