• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Avrupa’dan sonra ’de de ceza aldı

, arama motorunda kendisi ile ilgili sonuçlara öncelik verdiği için Avrupa’da büyük bir ceza yedi. Bu nedenle ’de de başlatılan soruşturma sonuçlandı. 93 milyon TL para cezasına hükmetti. Peki bu bir şeyi değiştirir mi?

Google Avrupa’dan sonra Türkiye’de de ceza aldı

23.09.2018, 00:00

Google, mobil işletim sistemi pazarındaki hakim konumunu kötüye kullanıp haksız rekabet ortamı yarattığı için geçtiğimiz aylarda Avrupa Komisyonu tarafından 5 milyar dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Aynı sebepten ötürü Türkiye'de de Rekabet Kurulu tarafından başlatılan soruşturmada nihai karar verildi. Rekabet Kurulu'nun oybirliği ile aldığı karara göre Google 93 milyon TL para cezası ödeyecek.

KÖTÜYE KULLANDILAR

Google'ın lisanslanabilir mobil işletim pazarında hakim durumda olduğunu tespit eden Rekabet Kurulu, "Hakim Durumun Kötüye Kullanılması" başlıklı 6.maddenin ihlal edildiğine karar verdi. Google'ın, cihaz üreticileri ile yaptığı Android işletim sistemini kullanmalarına yönelik Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmeleri'ni inceleyen Kurul, bu sözleşmelerin 4054 sayılı kanuna aykırı olduğunu belirtiyor. Bu sözleşmeler uyarınca üreticiler; Google aramayı sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atarken Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasını da kabul etmek zorunda kalıyor.

MECBUR KALIYORUZ

Günümüzde artık reklamlarla karşı karşıya kalmamak mümkün değil. Google, Facebook ve Youtube gibi dev firmalar, kullanıcı istatistiklerine dayanarak sizin karşınıza da ona göre reklamlar çıkarıyor. Google ise, bunu bir adım daha öteye taşıyarak, kendi sonuçlarını ön plana alıyor. Yani sizi kendisine daha bağımlı bir hale getiriyor. Buna bir yerde 'dur' denilmesi gerekiyordu ve Avrupa'da düğmeye basıldı. Bu bir fren sistemi olacaktır. Çünkü verilen ceza miktar olarak çok büyük. Ancak Google başka yollarla kendisini kayırmaya devam edebilir. Anahtar kelimeler, arama sonuçları, sayfaların açılma hızı gibi bir çok etken aslında fark etmeden bizi etkiliyor. Yani çok yakın zamanda, Google bir başka suçlamayla da karşı karşıya kalabilir.

Google Avrupa’dan sonra Türkiye’de de ceza aldı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.