• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Kırbaç’ bizi teğet geçti komşuyu vurdu!

‘Kırbaç’ bizi teğet geçti komşuyu vurdu!

30.09.2018, 10:16

’da ‘Zorba’ ’de ise ‘Kırbaç’ olarak anılan tropikal fırtına, dün kısmen yön değiştirdi. Yunanistan’ın iç kesimlerini vurmaya başladı. Türkiye’ye etkisi ise sınırlı olacak. Edirne ve gibi iller fırtınayı hissedecek

Yunanistan dün 'Zorba' adını verdikleri tropikal fırtına ile tanıştı. Yer yer 11 metreyi bulan dalgalar ülkenin güneydoğusunda önemli hasara sebep oldu. Zorba, Güney İon bölgesinde ve Peloponez'in güneybatısında bulunan Pilos bölgesinde 9.0 bofor şiddetinde rüzgâr, şiddetli yağmur, toprak kayması ve dev dalgalarla kendini hissettirdi. Ancak Türkiye'de 'Kırbaç' olarak anılan fırtınanın yön değiştirmesi ülkemize olan olası etkilerini de azalttı. Önceki tahminlerde, rüzgarın Pazar sabahı Güney Ege, Kuzey Ege ve Marmara'nın batısında 60-80 kilometre hızla esmesinin ve Kıyı Ege'de de 90-120 kilometre hıza sahip şiddetli fırtına görülmesinin beklendiği ifade edilmişti. Sistemin etkileyeceği yerler olarak İzmir, Muğla, Aydın, Manisa, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ,Kırklareli, Edirne ve İstanbul olarak sıralanmıştı.

ETKİSİ AZALACAK

Ancak Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun dün, Orta Akdeniz'de oluşan tropik fırtınanın yön değiştirdiğini ve Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege'de beklenen rüzgarın şiddeti ve yağışın "bir miktar azalmasının" beklendiğini açıkladı. Türkiye'nin batı kıyılarına ulaşması beklenen fırtınanın "şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yöneleceğinin" tahmin edildiğini belirten Coşkun, şu bilgileri verdi: Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de beklenilen rüzgar şiddeti ile yağış miktarının bir miktar azalması bekleniyor. Çanakkale ve Edirne'de pazar günü rüzgar hızının 70-90 km/saat, yağış miktarının ise m2'ye 50-75 kg civarında gerçekleşeceği, ancak Ege denizinde açıklarda rüzgar hızının 100 km/saat ve üzerinde eseceği, yağışın ise metrekareye 100 kg üzerinde meydana geleceği tahmin ediliyor. Açıklamada, özellikle çiftçi, denizci, balıkçı ve bölgede yaşayanların yapılan uyarıları takip etmeyi sürdürmeleri istendi.

İSTANBUL İÇİN RİSK DÜŞÜK

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada Marmara'da rüzgarın pazar sabahtan itibaren kuzey ve kuzeydoğu, pazartesi sabahtan itibaren de güneybatıdan saatte 50-75 kilometre hızla fırtına, zaman zaman saatte 90 kilometreyle kuvvetli fırtına şeklinde esmesinin beklendiği belirtildi. Bununla birlikte İstanbul için riskin çok büyük olmadığı ifade edildi. Boğaziçi ÜniversitesiKandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, "İstanbul ve Marmara için çok büyük riskler gözükmüyor. Marmara'nın daha çok güney kesimlerinde bu riskli hava kendini gösterecek" dedi.

EN ÇOK NBİGA'YI ETKİLEYECEK

İklim Bilimci Prof. Dr Murat Türkeş, şu değerlendirmelerde bulundu: Fırtına pazar öğle saatlerinde Orta Kuzey Ege, İzmir, Midilli açıklarında olacak. Pazarı pazartesiye bağlayan gece yarısı, Gökçeada, Bozcaada açıklarında yerleşiyor. Mora Yarımadası ve Orta Yunanistan'dan Ege'ye çıkacak ve oradan da önce biraz Kuzey Doğu sonra tam Kuzey Ege'ye Biga yarımadası bizim adalarda pazartesi öğlen saatlerinde de siklon tümüyle dolacak.

‘Kırbaç’ bizi teğet geçti komşuyu vurdu! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN