• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kahreden öpücük

Kahreden öpücük
Giriş Tarihi: 14.2.2019

Bir bebeğin yanağına kondurduğunuz masum öpücüğün, onu ölümcül bir hastalığa sürükleyeceğine ihtimal verir miydiniz? Ama bu gerçek! Ecrin, 40 günlükken evlerine gelen birinin öpücüğü nedeniyle, bugün ağır engelli bir çocuk olarak yaşam savaşı veriyor

Ankara'da Bilnur ve Metin Aydın çiftinin 3 çocuğundan 9 yaşındaki Ecrin, 40 günlükken eve gelen misafirin öpmesi sonucu ortaya çıktığı öne sürülen 'pnömokok' virüsünün yol açtığı menenjit ve sonrasında gelişen 'serebral palsi' hastalığına yakalandı. Ecrin, anne ve babasının çabasıyla sürdürülen tedavi sonucu ağır engelli olarak hayata tutundu.

"AĞZINDA UÇUK VARDI!"

Bilnur Aydın, kızının 40 günlükken eve bebek görmeye gelen bir kişinin öpmesi sonucu yüzde yüz engelli hale geldiğini söylerken, "Kızım, misafirlerimizden kim olduğunu bilmediğimiz, ağzında uçuk veya zatürresi olan birinin öpmesi sonucu 'pnömokok virüsü' kaptı. Ondan dolayı da menenjit geçirdi ve şu anda yüzde yüz ağır engelli" dedi.
O süreçte kızının 3 kez kalbinin durduğunu belirten Aydın, "Benim kızıma 'asla yaşamayacak, bırak git, ölünce haber veririz' demişlerdi ve bu sene 10'uncu yaşını kutlayacağız. Geçen sene, Ankaragücü Kulübü'nün desteğiyle, omurganın eğriliği ile ilgili ameliyat geçirdi. Kızım adım atmaya ve ayakta durmaya başladı" diye konuştu.

BEBEKLERİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÇOK DÜŞÜK

Ecrin Aydın'ın Nöroloji Doktoru Zeynep Selen Karalök, Ecrin'in 1,5 aylıkken geçirdiği menenjit sonucu 'serebral palsi' tanısı ile tedavi gördüğünü anlatarak, "Menenjitin nedeni 'pnömokok' bakterisi. Bundan sonra hasta ağır engelli olarak takibe alındı.
Kendisi epilepsi hastası. Bebeklerin bağışıklık sistemleri, ilk aylarda çok düşük olduğu için enfeksiyonlara çok açık oluyorlar. Üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalığı olan kişiler tarafından bebekle yakın temasta bulunulursa, bu mikrop bebeğe geçiyor. Beyin iltihabı gibi durumlara neden olup Ecrin gibi çocuğu engelli bırakabiliyor. Bu hastalıkların yüzde yüz tedavisi olmuyor" dedi.

ANNESİ SARMA YAPIP SATIYOR

Ortaokul ve lise öğrencisi 2 oğlu bulunan Bilnur Aydın, "Evde yaprak sarması, erişte, tarhana ve reçel yapıp, sosyal medya üzerinden satıyorum. Buradan gelen para ile çocuğumun tedavisini karşılıyorum. Aldığımız fizik tedavi yeterli olmuyor. Eşim asgari ücretli çalıştığı için tek maaş tedaviye yetmiyor" dedi.

Kahreden öpücük haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN