• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

D vitamini eksikliği MS’i tetikliyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Mesut Bulut, yaptığı açıklamada hastalığın görülme sıklığının hem Türkiye'de hem de dünyada giderek arttığını vurgulayarak, D vitamini eksikliğinin bu hastalığı tetiklediğini söyledi.

D vitamini eksikliği MS’i tetikliyor

30.05.2019, 10:45

Nöroloji Uzmanı Dr. Mesut Bulut, düşük D vitamini düzeyinin MS oluşumunu ya da ilerleyişini tetiklediğini belirtti. D vitamini seviyesi düşük olan insanların MS (multiple skleroz) hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bilgisinin de yapılan araştırmalarla belirlendiğini vurgulayan Dr. Mesut Bulut, "Türkiye'de yaklaşık 60 bin, dünyada ise 3 milyon kişinin savaştığı çoğunlukla genç erişkin çağda ortaya çıkan MS (Multipl skleroz) beyin ve omurilikte iltihabın izlendiği nörolojik bir hastalıktır.

D vitamini eksikliği MS’i tetikliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.