• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Babalık davası tamam sıra mirasta

Babalık davası tamam sıra mirasta
Giriş Tarihi: 8.6.2019

Manisa'da 39 yıl önce ölen toprak zengini Mehmet Uslucan'a, açtığı babalık davası ile 41 yıl sonra oğlu olduğunu kanıtlayan market işletmecisi Ahmet Öz (44), mirastan pay istedi.

'Tapu iptali ve alacak' davası açan Ahmet Öz, "400 dönüm arazinin 4'te birinde, yani 100 dönümünde hak sahibiyim ancak kardeşlerim bana 400 metrekarelik bahçeyi çok görüyor" dedi.Salihli ilçesindeki Poyraz Köyü'nde filmlere konu olacak olay Fatma Öz'ün (91), 46 yıl önce ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için köyde toprak ağası 3 çocuk babası Mehmet Uslucan'ın evinde işe girmesi ile başladı. Ailenin evinde yemek, ütü ve temizlik gibi işleri yapan Fatma Öz'ü iddiaya göre Mehmet Uslucan evlenme vaadi ile kandırdı ve bu birliktelikten 1974 yılında Ahmet doğdu.

"BİZİ İLGİLENDİRMEZ!"

Uslucan eşinden boşanmayınca, Fatma Öz babalık davası açtı. O yıllarda DNA testi olmadığı için 1979 yılında mahkeme, Öz'e aylık 150 lira nafaka ödenmesine hükmederek, 'Ahmet Öz belki Mehmet Uslucan'ın babası olabilir ancak nüfusuna almak zorunda değil' denildi. Gerçeği yıllar sonra annesinden öğrenen Ahmet Öz, 2015 yılında avukatı Varol Turbay aracılığı ile dava açtı. Ölen Uslucan'ın açılan mezarından alınan örneklerle Ahmet Öz'ün yüzde 99.9 oranında biyolojik babası olduğu ortaya çıktı. Uslucan'ın yıllar önce öldüğünü belirten çocukları, 'Bu mesele bizi ilgilendirmez' diyerek kardeşleri Ahmet Öz'ü kabul etmek istemedi.

Uslucan ailesinden yıllar önce annesi Fatma Öz'ün ekip biçmesi için 400 metrekarelik bir bahçe kiraladıklarını hatırlatan Ahmet Öz, "O zaman Mehmet Uslucan'ın babam olduğunu bilmiyordum. Askere gideceğim dönem kiramızı geciktirince verdikleri bahçeyi bizden geri almışlardı. 400 dönümlük mirastan pay vermeyi bırakın, 400 metrekarelik bahçe arazisini bile bize çok görüyorlar" diye konuştu. Avukat Varol Turbay "Müvekkilim zaten hakkı olanı alacaktır. Bizim tek amacımız tarafların anlaşıp konuyu birlikte çözmesidir" diye konuştu.

METİN BURMALI

Babalık davası tamam sıra mirasta haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN