• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'de hukuksuz tadilat kılıfına uyduruldu

Şato’da izinsiz tadilat yapan Büyükşehir, görüntüler sızınca apar topar Koruma Kurulu’na tadilat başvurusu yaptı

İzmir'de hukuksuz tadilat kılıfına uyduruldu

08.07.2019, 09:09

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Şato Restoran'daki usulsüzlüklerini yasal kılıfına uydurdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Başkanlık Konutu'na çevrilen Şato'ya taşınmadan önce içeride sessiz sedasız yapılan imalatlar, fotoğrafları ile birlikte basına sızınca Büyükşehir Belediyesi apar topar Kemeraltı Kentsel + 3. Derece Arkeolojik Sit alanında, 2. Derece Doğal ve kısmen 2. Derece arkeolojik sit alanında bulunan yapı için İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna tadilat başvurusunda bulundu.

OTURMA RUHSATI YOK
Gazete haberlerini ihbar kabul eden Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, önce Konak Belediyesi'ne yazı yazarak tarihi yapıda yapılan iş ve işlemleri sordu. Uzmanlarca yapılan incelemede içeride bir duvarın yıkıldığı, yeni bir tuvalet inşa edildiği ve bir de elektrikli ısınma sisteminin doğalgaza çevrildiği tespit etti. 26 Haziran'da toplanan İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Büyükşehir'in başvurusu üzerine 2009'da onaylanan tadilat projesi ile yeni tadilat projesini karşılaştırdı ve onayladı. Ayrıca konuk evi olarak görülen işlevi de "Konut ve E-Kütüphane" olarak değiştirdi. Kurulun verdiği tadilat onayı ile iskan ruhsatının da önünü açıldı. Büyükşehir, Şato'ya Konak Belediyesi'nden oturma ruhsatı almak için harekete geçti.

Egeli Sabah

İzmir'de hukuksuz tadilat kılıfına uyduruldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA