• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sevgililer Günü’nde alışveriş patlaması

Sevgililer Günü’nde alışveriş patlaması
Giriş Tarihi: 14.2.2020

Bugün sevgililer için her günden daha özel bir gün. Birbirini sevenlerin 14 Şubat Sevgililer Günü kutlamalarının en özel yanı ise alınan hediyeler. Mastercard'ın, 53 ülkede Sevgililer Günü hediye alışkanlıklarını araştıran endeksine göre, bu dönemdeki alışveriş rakamları global ekonominin 5 kat üzerinde büyüdü. Online alışverişe olan ilgi artmaya devam ederken, mücevher ya da çiçek gibi klasik hediyeler yerini konaklamalara, yemeklere ya da seyahatlere bıraktı.

ALINAN HEDİYELER ARTTI
Ülkemizde de banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartlarla yapılan işlemlerde Sevgililer Günü patlaması yaşandı. Türkiye'de 2017'den 2019 yılına Sevgililer Günü döneminde yapılan alışveriş hacmi yüzde 74, adedi ise yüzde 109 arttı. Bu dönemde hediyelere harcanan para 14.6 milyon dolara ulaştı. Sevgililer gününün klasik hediyeleri olan çiçek ve mücevhere olan ilgi halen devam etse de değişik hediyeler de her zamankinden fazla ilgi odağı oldu.

Sevgililer Günü’nde alışveriş patlaması haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN