• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’de tehlike geçmedi!

'da dün merkez üssü Pütürge ilçesi olan 5.2 büyüklüğünde meydana geldi. Deprem Malatya'ya komşu olan , , , Urfa'dan ve 'dan da hissedildi.

Ege’de tehlike geçmedi!
Giriş Tarihi: 5.8.2020

Depremin Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin yaşandığı Pütürge Segmenti'nde oluştuğunu söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Bu fay 6.5 şiddetine kadar depreme neden olabilir" dedi.

6.5'LİK DEPREM YARATIR
Elazığ depreminde 70 kilometre uzunluğundaki Pütürge Segmenti'nin 50 kilometresinin kırıldığının altını çizen Sözbilir, "Dolayısıyla 20 kilometrelik alan kırılmamıştı. Dün oluşan depremde güney batı ucundaki fay parçası kırıldı. Fakat bu da 20 kilometrelik bir kırılma değil. Zaten 20 kilometrelik kırılma yaşansaydı 6.5'lik depreme neden olacaktı. Bu depremle o segmentin 10 kilometresi kırılmış oldu. Bu nedenle yeni bir ana şok olasılığına karşı sismik aktivitenin sürekli izlenmesinde fayda var. Buradaki fay 6.5 şiddetine kadar depreme neden olabilir" dedi. Ege'de deprem hareketliliğinin hala mevcut olduğunu söyleyen Sözbilir, "Arnavutluk'tan başlayıp Antakya'ya kadar uzanan, Türkiye'nin güneyindeki denizin altından geçen çok büyük ölçekli fay var. O bölgedeki hareketlilik devam ettiği sürece Batı Anadolu'da bulunan fay hatlarında kırılmalar gerçekleşecek" dedi.

Mert ALPDÜNDAR

Ege’de tehlike geçmedi! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA