• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Nafakanın kaldırılması talebine AYM’den ret!

Nafakanın kaldırılması talebine AYM’den ret!

24.9.2020

ANAYASA Mahkemesi, boşandığı eşine ödediği yoksulluk nafakasının kaldırılması talebi reddedilen kişinin bireysel başvurusunu 'kabul edilemez' buldu. Antalya'da bir kişi, boşandığı eşine ayda 225 lira yoksulluk nafakası ödemeye mahkum edildi. Eşinin durumunun iyi olduğunu ileri süren kişi, dava açarak nafakanın kaldırılmasını istedi. Davanın reddedilmesinin ardından, Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozdu. Bu kez 225 lira olan nafaka 125 liraya düşürüldü. Eşinden boşanan kişi, nafakanın süresiz olması ve kaldırılmaması nedenlerinden dolayı 'kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkı'nın ihlal edildiğini öne sürerek Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptı. Yüksek Mahkeme başvuruyu, "İddiaların dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez" buldu.

Nafakanın kaldırılması talebine AYM’den ret! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.