• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

harekete geçti! Binalara koronavirüs ayarı

Son dakika haberine göre; Koronavirüs salgını ve sonrasında değerlendirilmek üzere çalışmalara devam eden 'de koronavirüs ve benzeri salgınlarda binaların, ev ve iş yerleri olmak üzere geniş çaplı salgınlara karşı uyumlu olarak inşa edilmesi ve uygun olmayanların da yeniden değerlendirilmesi gündemde.

AK Parti harekete geçti! Binalara koronavirüs ayarı

18.12.2020, 08:50

Son dakika... AK Parti, hazırladığı "Covid'in Çevresel Etkileri ve Kentleri Dö-nüştüren Salgınlar" raporunda yeni binaların pandemiler göz önünde bulundurularak inşa edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Hazırlanan raporda dikkat çeken ifadeler yer alırken koronavirüs ve benzeri salgınlara karşı binaların dayanıklı hale getirilmesinin içerisinde havalandırma alanları öne çıkıyor. Üstelik sadece evler değil iş yerleri de gündemde. İşte ayrıntılar;

SALGINA DAYANIKLI BİNA

AK Parti, pandemi sebebiyle çalışma hayatına evden devam eden vatandaşların nabzını tuttu. 81 şehirde özellikle kadınlarla video-konferansla iletişim kurularak, "Koronavirüsün Çevresel Etkileri ve Kentleri Dönüştüren Salgınlar" başlıklı bir çalıştay düzenlendi.

PANDEMİ MİMARİYE YÖN VERECEK

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; Pandeminin konut, mimari yapılar ve kamusal mekan tanımlanmasına nasıl yön vereceği, salgınlarda kazanılan tecrübelerin, geleceğin şehirlerinin oluşumuna nasıl fayda sağlayacağı ele alındı. Şehirlerin altyapı ve mekansal organizasyonlarının da masaya yatırıldığı çalıştay sonrası AK Parti Kadın Kollarınca hazırlanan rapor, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

BALKON, PENCERE VE TERAS

Raporda yapıların salgın hastalıkların dikkate alınarak yeniden tasarlanması gerektiği önerildi. Binaların yapılırken uzun süren ev karantinalarının göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulanan raporda "Balkon, pencere ve teras gibi hava akışını sağlayacak yapılar olmalı. Kamusal alanlar da böyle dizayn edilmeli.

Gerekirse yeni düzenlemeler hayata geçirilmeli, yerel yönetimlerle iş birliği yapılmalı. Öneriler, kentsel dönüşümler için de geçerlidir" denildi.

AK Parti harekete geçti! Binalara koronavirüs ayarı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.