• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mutasyon takibe alındı

Sağlık , korona virüsün mutasyona uğradığı yönünde çıkan haberler hakkında açıklama yaptı. virüslerinde mutasyonun beklenen bir durum olduğunu belirten Koca, “’de görülen tüm virüs suşlarında gen mutasyonu düzenli olarak taranıyor” dedi.

Mutasyon takibe alındı

23.12.2020

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, dün Twitter hesabından, ilk olarak İngiltere'de görülen RNA virüslerindeki mutasyonlara ilişkin paylaşımda bulundu.

KISA SÜREDE SONUÇLANACAK
RNA virüslerinde mutasyonun beklenen bir durum olduğunu vurgulayan Koca, "Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz salgının başından beri ülkemizde görülen tüm virüs suşlarında gen mutasyonunu düzenli olarak taramaktadır. Eylül ayından beri ülkemizde görülen suşların incelenmesi kısa sürede neticelenecektir" bilgisini verdi.

HENÜZ TESPİT EDİLMEDİ
BİLİM kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da konuyla ilgili açıklama yaptı. İngiltere'de korona virüsün yüzde 70 daha hızlı yayılmasına neden olan mutasyonun, hastalığın daha ağır seyrine neden olmadığını belirten Prof. Dr Kara, "Türkiye'de de mutasyon takipleri yapılıyor. Bizim ülkemizdeki genetik takiplerde ve mutasyon incelemelerinde şu ana kadar tespit edilmiş böyle bir verimiz yok. Diyelim ki bulaşmayı hızlandırmıştır. Coğrafyamızda şu anda bulaşmanın atlayarak hızlandığı bir yer yok" dedi. Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Üst Yöneticisi Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ise, mutasyona uğrayan korona virüse karşı 6 haftada yeni aşı geliştirebileceklerini bildirdi.

Mutasyon takibe alındı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.