• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Türkiye'nin gözü onda! Yerli aşıda sevindiren gelişme

Türkiye'de insan deneyleri başlayan koronavirüse karşı etkili ilk aşı Kayseri Erciyes Üniversitesi'nin geliştirdiği Kovid-19 aşısı olmuştu. Faz-2 çalışmaları kapsamında gönüllülere ikinci doz uygulamasının devam ettiği Kayseri'de şu ana kadar 189 kişiye aşı yapıldı. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, "Şu ana kadar hiçbir yan etki görülmemesi bizi çok sevindirdi. Nisan ayının sonuna doğru Faz-2 aşılaması biter diye ümit ediyorum" dedi.

Türkiye'nin gözü onda! Yerli aşıda sevindiren gelişme
DHA

16.03.2021, 13:41

ERÜ bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce koronavirüse karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından desteklenen Kovid-19 yerli aşısının Faz-1 çalışması 44 gönüllü üzerinde yapıldı.

İKİNCİ DOZ UYGULAMA 10 MART'TA BAŞLADI

İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları ise 10 Şubat'ta başladı. Faz-2'nin 12 Mart'ta tamamlanan ilk doz uygulaması 250 gönüllüye yapıldı. Faz-2 kapsamında ikinci doz uygulama ise 10 Mart'ta başladı. İkinci doz aşı uygulaması devam ediyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı belirtildi. Faz-2 çalışmasının nisan ayı ortasında tamamlanmasının beklendiği bildirildi.

"ŞU ANA KADAR HİÇBİR YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ"

Türkiye'de insan deneylerine ilk geçilen koronavirüs aşısının geliştirildiği Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Faz-2 çalışmaları kapsamında şu ana kadar 189 gönüllünün aşılamasının tamamlandığını söylemiş ve "Şu ana kadar hiçbir yan etki görülmemesi bizi çok sevindirdi. Nisan ayının sonuna doğru Faz-2 aşılaması biter diye ümit ediyorum" demişti.

FAZ-2 KAPSAMINDA AŞININ İLK DOZU 189 KİŞİYE UYGULANDI

ERÜ bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKUM) tarafından koronavirüse karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenen Kovid-19 yerli aşısının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üzerinde yapıldı ve 14 Aralık itibarıyla tamamlandı. İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları ise Şubat ayında başladı. Faz 2 kapsamında aşının ilk dozu bugüne kadar 189 kişiye uygulandı. Aşının Faz-2 ikinci doz aşılamaları ise, 10 Mart itibarıyla başladı.

Avrupa Türkiye tatili için gün sayıyor: Erken rezervasyonlar patladı Kütahya'da vaka sayısı düştü mü? Son durum nasıl? Son dakika: Sağlık Bakanı Koca, haftalık vaka sayısının güncel halini açıkladı

Türkiye'nin gözü onda! Yerli aşıda sevindiren gelişme haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.