• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Türkiye’nin ilk otizmli doktora öğrencisi Buğra

Buğra Çankır, Türkiye’de otizmli olarak doktora programına kabul edilmiş ve devam edecek ilk öğrenci oldu.

Türkiye’nin ilk otizmli doktora öğrencisi Buğra

17.9.2021

Doğadaki tüm seslerin frekanslarını ayırt edebilme yeteneği ile "müzikal deha" kabul edilen otizmli piyanist Buğra Çankır, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi'ndeki sınavı geçerek Türkiye'nin ilk otizmli doktora öğrencisi olmayı başardı.

Buğra'nın kendisinin ve ailesinin yaşantısına yön veren gelişme, 2004'te yaşandı. California Üniversitesi'nin "mutlak kulak" testinden 36 tam puan alan Buğra, 664 kişi arasından "dünyanın en iyi müzik kulağı" seçilerek aileye umut ışığı oldu. Şimdi de doktora öğrencisi olan Buğra, "Yapabileceğimin en iyisini yapmak için çalışacağım. Dünyaca tanınmış bir sanatçı olmak istiyorum" derken, babası Kemal Çankır ise, "Ülkemizde bir tarih yazıldı. Bunun otizmli çocukların kaderini değiştiren bir gelişme olduğunu düşünüyorum" dedi.

Türkiye’nin ilk otizmli doktora öğrencisi Buğra haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.