• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Cildinizi kışa hazırlayın! İşte evde hazırlayabileceğiniz maske tarifleri...

Kuru soğuklarda cildin ihtiyaç duyduğu nem oranının azalması sonucu ciltte tahriş, kızarma, kuruluk gibi sorunlar artar. Bu durum, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kışın oluşabilecek cilt sorunlarının önüne geçmek içinse evde maske yapabilir, cildinizi kışa hazırlayabilirsiniz. İşte her cilt tipi için ayrı maske tarifleri...

28.11.2021, 16:56 Güncelleme Tarihi: 28.11.2021, 17:25

Cildinizi kışa hazırlayın! İşte evde hazırlayabileceğiniz maske tarifleri...

ZEYTİNYAĞI MASKESİ

Kuru cilt tiplerini nemlendirip yumuşatmak için uygulanır. Karma ve yağlı ciltlerin kullanımı için uygun değildir. Bir yemek kaşığı zeytinyağını bir çay kaşığı bal ile karıştırın. Parmaklarınızla masaj yaparak cildinize uygulayın. On beş dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayın.

MUZ MASKESİ

Muz cildinizi güçlendirir ve nem kazandırır. Bir tane muzu püre haline getirin. Üstüne iki tatlı kaşığı bal ve iki tatlı kaşığı ev yapımı yoğurt ekleyin. Homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayın. Yirmi dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.

AVOKADO MASKESİ

Cildi nemlendirme özelliğine sahip olan bu meyve aynı zamanda yaşlanma karşıtıdır. Yarım olgun avokado, bir çorba kaşığı süt ve bir çorba kaşığı balı iyice karıştırın. Yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayabilirsiniz. Yirmi dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayın. Haftalık olarak düzenli kullanıma uygun olan bu maske cildinizi UV ışınlarından da koruyacaktır.

SALATALIK MASKESİ

Yüzyıllardır kullanılan, cildimiz için mucizevi bir içeriği olan salatalık, popülaritesini hiç kaybetmeyen bir güzellik aracı olmaya devam ediyor. Bu maske için ihtiyacınız olan tek şey orta boy bir salatalık. Bir salatalığı soyun ve iki dilimini ayırdıktan sonra macun kıvamı elde edene kadar ezin. Yüzünüze sürün. Ayırdığınız iki dilimi gözlerinize koyun. Bu şekilde yirmi dakika bekleyin. Sürenin sonunda cildinizi bol su ile yıkayın. İlk seferde bile fark edeceğiniz tazelik hissi sizi şaşırtabilir.

YULAF MASKESİ

Yarım fincan yulafı ezin. Ezdiğiniz yulafın içine yarım çay kaşığı bal, iki damla sardunya çiçeği yağı, iki damla papatya yağı ve yarım çay kaşığı bal ekleyin. Homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın. Yüzünüze ve boyun bölgenize parmaklarınızı kullanarak dairesel hareketler ile uygulayın. On beş dakika bekletin ve ardından ılık su ile temizleyin. Cildiniz çok yağlı ise elde ettiğiniz karışıma altı damla limon suyu ilave edebilirsiniz. Bu maske ile cildiniz gerekli nemi kazanacak ve yumuşacık olacak.

Not: Maskeleri tüm cildinize uygulamadan önce küçük bir alanda denemenizi önemlidir, alerjik reaksiyonlar cildinize zarar verebilir.