CHP'de ilçe başkan adayları netleşiyor

Giriş Tarihi:15.12.2009, 19:33 Güncelleme Tarihi:15.12.2009, 20:34
26 Aralık’ta yapılacak ilk kongreyle “seçim maratonu”na çıkacak partide, ilçe başkan adayları belirlenmeye başladı
FATİH YAPAR (HABER MERKEZİ)

Çiğli dışında metropol ilçelerdeki delege seçimlerini tamamlayan CHP İzmir İl Teşkilatı, ilk ilçe kongresini 26 Aralık'ta Karşıyaka'da gerçekleştirecek. 27 Aralık'ta ise Çeşme, Gaziemir ve Narlıdere'de ilçe başkanları seçilecek. CHP kulisleri hareketlenirken, ilçe başkanlığı için aday olanlar da isimlerini açıklamaya başladı.

Buca'da çok fazla isim var
CHP Buca teşkilatı, aday bolluğu yaşanan ilçelerden biri. Genel Sekreter Önder Sav gurubuna yakınlığıyla bilinen Mehmet Süne, ilçe başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Daha önce iki kez ilçe başkanı olan, bir kez de il yönetim kurulunda görev alan Süne, Buca'yı birleştireceğini söyledi. Delege seçimlerinden sonra iyi bir grafik yakaladıklarını dile getiren Süne, "Yerel seçimlerde aldığımız oyu daha yukarılara çıkartmak istiyoruz. Örgüt belediye ilişkilerini, belediye meclis üyeleri dengelerini en iyi şekilde sağlayacağız" dedi. Adaylar arasında ismi geçen Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Sağlam ise, "Sadece 'aday oldum' demek istemiyorum. İlçe başkanlığı yapacak potansiyeli kendimde görüyorum. Ortak aday olmam halinde kazanacağımı düşünüyorum" dedi. İlçe eski Başkanı Hüseyin Yüzer de, "Tabanımız, başkanlığım konusuna olumlu bakıyor. Partiyi çok iyi bilen biri olarak başkanlığı hak ettiğimi düşünüyorum" diye konuştu. Öte yandan İlçe eski Başkanı Tuncay Taştan'ın görevinden alınmasından sonra Belediye Başkanı Ercan Tatı'nın da desteğini alarak İlçe Başkanı olan Ali Rıza Kaya, kongrede aday olmayacağını söyledi. Delege seçimleri haftalar öncesinden tamamlanan ilçede Büyükşehir Belediyesi Meclis eski Üyesi Bektaş Gül, İl eski Yönetim Kurulu Üyesi Asuman Hapçı, Adem Erergin ve Ali Haydar Aytaç gibi isimlerin başkanlık için yoğun kulis yaptığı belirtildi. Ayrıca Sav grubunun adayı Süne'ye karşı diğer adayların da birleşebileceği öne sürüldü.

Bornova'da farklı cepheler kuruldu
Delege seçimleri önceki akşam yapılan Erzene mahallesi ile birlikte tamamlanan Bornova'da ise "kılıçlar" çekildi. Bir cephede MYK Üyesi Mehmet Ali Susam, MYK Üyesi Savcı Sayan, İl eski Başkanı Kemal Karataş, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır ve İlçe Başkanı Ertürk Çapın yer alırken diğer cephede ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP Genel Sekreteri Önder Sav ittifakı bulunuyor. Kocaoğlu'nun ilçe başkan adayı olarak desteklediği belirtilen Büyükşehir Meclis Üyesi Enver Dürdar, "Şimdilik bir şey söylemem doğru olmaz. Arkadaşlarımızla bir araya gelip durumu netleştireceğiz" dedi. Başkan Sındır'ın seçim boyunca desteklediği İlçe Başkanı Ertürk Çapın da, "Arkadaşlarla bir araya geleceğiz. Yapılan delege seçimlerinin ardından Bornova'nın yarısı bizim arkadaşlardan oluştu. Atama ile geldiğim görevi seçilmiş başkan olarak devam ettirmek istiyorum" diye konuştu.
Öte yandan Çamdibi-Altındağ bölgesinde etkili olan Osman Koçanalı, İzmir Ardahan Dernekleri Federasyon Başkanı Erhan Altun, Osman Peri, İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu ile birlikte hareket eden Bornova Belediye Meclis Üyesi Kudret Yiğit'in adaylık için çalışmalara başladığı ifade edildi.

Bayraklı karıştı
Belediye Başkanı Hasan Karabağ ile İlçe Başkanı Ali Sami Doğrukul arasında delege seçimlerinde başlayan soğuk savaş devam ederken ilçe üç farklı yapıya bölündü. Doğrukul'a karşı Karabağ, yardımcısını aday olarak çıkarmaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı Levent Ölçer, Karabağ'ın talimatı ile hazırlıklara başlarken, "Görev verilirse kesinlikle kaçmam" dedi. Doğrukul ise, "Tabi ki görevime devam etmek istiyorum. Atanmış bir ilçe başkanı olarak burada seçim kazandık. Ekip olarak da bir sıkıntımız yok. Seçim kazanan bir ilçe başkanının bir yerlerde olması gerekiyor" diye konuştu. Öte yandan Sav grubunun, Belediye Meclis Üyesi Remzi Palabıyık ile üçüncü bir grup olarak çalışmalara başladığı belirtildi.

Çiğli sorunlu
İlçede, belediye başkanlığı seçimiyle başlayan tartışmalar yeni durulurken, delge seçimlerini yapamayan tek yer olan Çiğli'de adaylar şimdiden hazırlık yapmaya başladı. Delege seçimlerini yaptırmadığı gerekçesiyle İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu'na tepki göstererek istifa eden İlçe eski Başkanı İsmail Arıcı yeniden aday olduğunu söyledi. Yapılacak delege seçimlerinin sonuçlarına göre bir yol haritası belirleyeceğini söyleyen Arıcı, "Şansımı tekrar deneyeceğim" dedi. Sav ile İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu'nun desteğini alan İlçe eski Başkanı Ali Rıza Koçer'in de Çiğli'de delege seçimleri üzerinde etkili olmak için çalışmalara başladığı konuşuluyor. Öte yandan Belediye Meclis Üyesi Mikail Polat ve eski İlçe Başkanı Ayhan Güneş'in de ismi muhtemel adaylar arasında geçiyor.

Konak'ta Sav etkisi
İlçedeki delege ağırlığı mevcut İlçe Başkanı Aytekin Tunus'tan yana oluştu. İl Başkanı Nalbantoğlu'nun da desteğini alan Tunus'a karşı aday olunması konusunda İl eski Başkan Vekili Zikri Dursun ve İlçe eski Başkanı Uğur Yelekli'nin isimleri kulislerde konuşuluyor. Sav ile hareket ettiğinin altını çizen Dursun, "Ekibimiz kimi isterse saygı duyarız. Bana başkan adayı ol derlerse görevden kaçmam. Bu anlayış İzmir İl Başkanlığı için de geçerli" dedi. Adı hem Karabağlar hem de Konak'ta adaylık için geçen Yelekli ise, "İki ilçenin de başkanı var. Şimdilik böyle bir şey düşünmüyorum" diye konuştu. Sav'ın en etkili olduğu yerlerden biri olan Karabağlar'da mevcut İlçe Başkanı Birol Ağırbaş'ın dışında ekibin favorisinin Uğur Yelekli olduğu dile getiriliyor.

Başkanlar önde
Gaziemir ve Narlıdere ilçelerinde ortaya çıkan delege yapısı mevcut ilçe başkanlarının lehine olurken Güzelbahçe'de ise Belediye eski Başkanı Ertan Avkıran'ın oluşturduğu yapı kırıldı. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ile uyumlu bir delege yapısı ortaya çıkaran İlçe Başkanı Endan Arslan'ın tek başına adaylığı ilçede şimdiden kabul gördü. Narlıdere'de ise Belediye Başkanı Abdül Batur ile uyumlu çalışan İlçe Başkanı Asker Güneş'in tekrar başkan olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Gaziemir'de de Yüksel Demirsoy, rakibi olmayan başkanlar arasında yer alıyor. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya karşısında mahallelerin çoğunda kaybeden İlçe Başkanı Nurkut Çetiner çalışmalarını devam ettirirken Mustafa Moroğlu, Ercan Çınarlı ve Salih Küçükbayrak gibi isimler de ön plana çıkmaya başladı.

Karşıyaka'da eskiler
Belediye Başkanı Cevat Durak, Genel Sekreter Sav ile hareket eden İlçe eski Başkanı Ertam Özen, İl Başkanlığı tarafından kayyum heyeti başkanı Barış Güldoğan ile birlikte delege yapısının belirlendiği Karşıyaka'da, Özen'in ismi ön plana çıkıyor. Durak'tan destek aldığı ifade edilen KSK Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Kelle, Karşıyaka Belediye eski Başkanı Cihan Türsen ve Kurultay eski delegesi Ali Engin ise diğer isimler.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.