Arınç, Mikro Kredi Manisa Bürosu'nu açtı

Giriş Tarihi:20.12.2009, 20:05 Güncelleme Tarihi:20.12.2009, 20:05
Bülent Arınç, Türkiye'de herkesin israfı kaldırmasıyla devletin vergi almasına gerek kalmayacağını söyledi
RIDVAN KÖRPE (MANİSA)

Manisa'da 2009 yılı Temmuz ayında faaliyete geçen ve İl Özel İdare bünyesinde faaliyet gösteren Mikro Kredi Manisa Bürosu'nun resmi açılışı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katıldığı törenle yapıldı. Türkiye'de 18 Temmuz 2003 tarihinde Diyarbakır'da ilk kez uygulanan ve 6 yoksul kadına 500 TL verilerek Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından başlatılan Mikro Kredi uygulamasının gün geçtikçe yayıldığını belirten Bakan Arınç, en önemli sıkıntılardan birinin israf olduğuna dikkat çekti, "Türkiye'de en büyük israf düşmanı benim" diyerek örneklerle anlattı.
Manisa Öğretmenevi'ndeki törene Bakan Arınç'ın yanı sıra Manisa Valisi Celalettin Güvenç, TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ile kredi kullanan ev hanımları katıldı. Hanımların bu krediyi kullanmakta ve geri ödemede çok başarılı olduğuna dikkat çeken Devlet Bakanı Bülent Arınç, "Manisa'da sadece 200 bin TL parayla bu iş yürüyor. Ama bu iş artık makro düzeyine gelecek. Bankaların bunu yapması mümkün değil. Onlar kefil ve teminat olmadan hiçbir şey yapmıyorlar. Bankalar vakti gelmeden bile krediye geri ödetme yoluna gidiyor. Bu projede güzel insanların emeği var. Sen bana biraz destek ol ben çalışır çabalar evimi geçindirmeye devam ederim anlayışı var. Bu işi daha da büyütelim ve bugün 100 kişi yararlanıyorsa bunu binlere çıkaralım" dedi.

SERGİYİ GEZDİ
Arınç daha sonra krediye başvuran kadınlara kredi verdi ve hanımların el emeği ile yaptığı ürünler sergisini gezdi. Mikro Kredi Merkez Müdürü Şube Sorumlusu Neşe Güler, 2009 yılı Temmuz ayından bu yana İl Özel İdaresi tarafından 200 bin TL fon imkanıyla 21 grup oluşturulduğunu ve 105 bayana 64 bin 400 TL kredi imkanı sunulduğunu söyledi. Kredi kullanan Şengül Okkalı, umutlarının tükendiği anda mikro kredi uygulaması ile tekrar hayata döndüğünü ifade etti.
Prof. Dr. Aziz Akgül de, 37 ilde toplam 39 milyon TL kredi verildiğini, bu kredilerin geriye dönüş oranının yüzde 100 olduğunu kaydetti.
Mikro kredinin 175 ülkede uygulandığını hatırlatan Vali Güvenç de, "Hanımlarımız çalışma hayatına girmek için kendisine bir rehber buluyor. 2009 yılı 7. aydan bu yana kadar 105 hanıma ulaşıldı" diye konuştu.

"En az yüzde 42 oy alırız"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti'nin 2011 yılında yapılacak seçimde en az yüzde 42 oy alacağını savundu. Arınç, "Bugün AK Parti'nin üçüncü dönem iktidarına mani olabilmek için herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. 'Bugün seçim olsa AK Parti ne kadar oy alır?' sorusuna kendi akılarınca cevap veriyorlar. En az yüzde 42 oy alırız" dedi.
Manisa AK Parti İl Başkanlığı'nca Belediye Kültür Sitesi'nde yapılan İl Danışma Meclisi toplantısına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel yönetimler Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Milletvekili Mehmet Çerçi, AK Partili ilçe ve belde başkanları katıldı. TV ve gazetelerde AK Parti aleyhine programlar yapıldığını iddia eden Arınç, "Onlar milleti sersem, kendilerini akıllı zannediyor. Siz kendi içinizden ve gönlünüzden geçene bakın. Göreceksiniz ki, AK Parti seçime en hazırlıklı partidir" konuştu.

kalan karakter 1000

saadet kazıkoğlu saadet kazıkoğlu

biz ev hanımlarıda mikro kredi almak istiyoruz bize yardımcı olacak birimler neresidir yardım ederseniz sevinirim.ben manisa merkezde oturuyorum yapıcam iş manisa bezi dokumak

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 31.01.2012 13:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.