Marmaris Belediye Başkanı Acar ile esnaf arasında gerginlik

Giriş Tarihi:03.04.2010, 20:03 Güncelleme Tarihi:04.04.2010, 13:58
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve ekibiyle Barlar Sokağı'ndaki işletmeciler arasında tartışma yaşandı
ADEM ÜLKER (MARMARİS)

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve ekibiyle Barlar Sokağı'ndaki işletmeciler arasında yaşanan kavga karakola taşındı. CHP'li Belediye Başkanı Ali Acar, Barlar Sokağı'nda denetleme yaparken, disko çalışanlarıyla karşı karşıya geldi, arbede yaşandı. Sokağa taşan kavga sırasında Acar'ın korumalarının esnafın üzerine yürümesi dikkat çekti. Taraflar birbirinden şikayetçi olurken, Başkan Acar, "Denetleme sırasında bize hakaret ettiler, küfrettiler" derken, işletmeciler Acar ve iki korumasının kendilerine silah çekip darp ettiğini savundu.
Belediye Başkanı Ali Acar, fen işleri ve zabıta memurlarından oluşan ekip, dün öğleden sonra Barlar Sokağı'nı denetlemeye gitti. İddiaya göre Acar, B52 Disko'nun işletmecileri Fatih ve Yakup Tekin kardeşlere, işletmenin bazı bölümlerinin kaçak olduğunu söyleyip "Burayı yıkacaksınız" dedi. Bunun üzerine Yakup Tekin, "Neden yıkacağım? Buyurun konuşalım" diye karşılık verdi.

İTİŞMELER OLDU

Acar ve ekibi, ardından önceki gün izinsiz tadilatı gerekçe gösterip mühürledikleri Areena Disko'ya denetime gitti, içeride düzenlemelerin ve sezon hazırlığının devam ettiğini gördü. Acar ve ekibi, bu nedenle disko çalışanlarıyla tartıştı. İşyeri sahibi Kamil Issı da gelince gerginlik büyüdü. Çevreden gelenlerin araya girmesiyle ayrılan taraflar, daha sonra sokakta yeniden karşı karşıya geldi, B52 Disko'nun çalışanları da kavgaya karışınca yeniden gerginlik yaşandı, itişmeler oldu. Taraflar ayrı ayrı karakola giderek birbirilerinden şikayetçi oldu. CHP'lilerin yanı sıra barlar sokağından çok sayıda işletmeci ve çalışan karakol önünde toplanınca burada da tansiyon yükseldi.
Başkan Acar şikayetçi olmak için içeri girdikten sonra karakola gelen CHP İlçe Başkanı Yamaç Kaya'nın, telefonla bazı görüşmeler yaptı, yüksek sesle, "Biz burada sıkıntı yaşıyoruz. Ya bir şeyler yapın ya da biz bir şeyler yaparız" demesi, sözleri grubun tepkisini çekti. Bar çalışanları ve sahipleri, "Biz de mi kendimiz bir şeyler yapalım" diye tepki gösterdi. Gerginlik, Kaya'nın polis tarafından karakolun içine alınmasıyla yatıştı.
Belediye Başkanı Acar, kendilerine hakaret ve küfür edildiğini, çalışmalarının engellendiğini öne sürerken, Arena Disko ve B52 Disko çalışanları ise belediye ekibinin kendilerini darp ve hakaret ettiğini savundu, etnik ayrım yapıldığını iddia etti. İşletmeciler, işyerlerinin haksız yere faaliyetinin durdurulduğunu da öne sürdü.

SİLAH İDDİASI
Areena Disko sahibi sahibi Kamil Issı, polise verdiği ifadesinde, "Diskonun ön kapısı mühürlü olduğundan Başkan Acar ve yanındakiler arka kapıdan girmiş. Ben içeri girdiğimde çalışanlara bağırıyorlardı. Beni görünce, bana hakaret etti, küfretti, 'Seninle işimiz bitmedi. Hesaplaşacağız' deyince ben de zaten mahkemelerde hesaplaştığımızı söyledim. Bunun üzerine önce kendisi sonra da iki koruması bize silah çekip darp ettiler" iddiasında bulundu.
Polis, Başkan Acar ve korumalarının silah çektiği iddiası ile ilgili bazı kişilerin cep telefonlarındaki görüntüleri incelemeye aldı. Acar, 32 kişiden davacı ve şikayetçi olurken, 32 kişi de Acar ve ekibinden şikayetçi oldu.

'Elimden gelen sabrı gösterdim'
Karakoldan çıkan Ali Acar, belediye çalışanları ve CHP'lilerden oluşan 70-80 kişilik grupla yürüyerek çay bahçesine geldi. Acar burada yaptığı açıklamada, denetimler sırasında bazı işletmecilerin kendilerine hakaret ettiklerini, küfürlere rağmen sağduyulu davrandıklarını söyledi. "6 yıl boyunca elimden gelen sabrı gösterdim" diyen Acar, "Kentin geleceğine yönelik çalışmalar belli kesimler tarafından provake edilmeye çalışılıyor. Bugün de, denetleme yaptığımız sırada hakaretlere, küfürlere, alaycı el kol hareketlerine maruz kaldık. Bazı işletme sahipleri ve çalışanları, telefonla adam topladılar ve 'Odunları hazırlayın' diyerek saldırmak istediler. Bir gün önce, izinsiz çalışma yaptığı gerekçesiyle mühürlediğimiz Areena Bar'ın içinde tekrar çalışma yapıldığını gördük. İçeride türlü hakaretlere maruz kaldık. Karşılık verseydik çok daha üzücü olaylar yaşanabilirdi ama biz sağduyulu davrandık. Kimse provokasyonlara alet olmasın. Ok yaydan çıkarsa herkes payını alır" diye konuştu.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.