Mitingte sayısal tartışma

Giriş Tarihi:21.04.2013, 18:50 Güncelleme Tarihi:21.04.2013, 18:50
AK Partililer, Bahçeli'nin düzenlediği mitinge, MHP'lilerin iddia ettiği gibi 350-400 bin kişinin değil, en fazla 60 bin kişinin katıldığını söyledi
ONUR ÇAKIR (HABER MERKEZİ)

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "bayrak" ismiyle Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda düzenlediği miting sonrası "katılımcı kişi sayısı" ile ilgili tartışma çıktı. MHP'liler, cumartesi günü Gündoğdu Meydanı'nda düzenledikleri mitingle ilgili, "Cumhuriyet mitinginden sonra en yüksek katılımlı miting gerçekleşti. Mitinge 350-400 bin kişi katıldı" derken, AK Partililer, "Dağ fare doğurdu. Mitingde 50-60 bin kişi vardı" yorumunda bulundu.

"Sadece bağırdı"
AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, 2011'de düzenledikleri mitingle MHP'nin mitinginin kıyaslanamayacağını belirterek, "Dağ fare doğurdu. Bahçeli, sadece bağırdı, çağırdı. Miting alanında en fazla 60 bin kişi vardı. Bayrağı sadece 60 bin kişiyle koruyacaklarsa, bıraksınlar hiç korumasınlar" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül ise, "İster 30 bin kişi olsun isterse 300 bin kişi olsun hiçbir şey ifade etmez. Cumhuriyet mitingleri için 100 binlerce insan topladılar. Sonra da 'CHP yüzde 50 ile iktidar olur' dediler. Sandığa gömüldüler. MHP'nin mitinginde 50 bin kişi vardı. Çözüm sürecine destek olanlar toplansa, alanlar bu kalabalığı almaz" diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ise, MHP'nin insanları kutuplaştırdığını belirterek, "Sayı kaç olursa olsun, olayı bu kadar germek doğru değil" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ da, sosyal paylaşım sitesi twitter'da Cumhuriyet mitingi, AK Parti'nin İzmir mitingi ve MHP'nin mitinginin fotoğrafını paylaştı. Dağ, "İzmir'de yapılan en kötü miting. Cumhuriyet mitinginin 10'da biri, bizim mitingimizin 6'da biri vardı. CHP'liler de destek verdi. İzmir çözüm süreci ile ilgili cevabını vermiştir" dedi.

Tanrıkulu: Korktular

MHP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu ise, AK Parti'nin eleştirilerini komik bulduğunu belirterek, "Genel başkanımızın ağzından gelişmeleri duymak isteyenler orada bulundu. Farklı siyasal görüşten hemşerilerimiz olduğunu gördük. Alanda yaklaşık 400 bin kişinin olduğu tespit edildi. TIR'ın arkasında kalan insanlar buna dahil değil. AK Partililer korkularını dile getirmiş. Sayıyı küçültmeye çalışacaklar. Korku dağları onları bekliyor. İzmir'de bu rakamın toplanması çok önemli. Büyük bir coşku vardı. Gelişen sürece bir tepkinin ifadesi. İnsanlar bayraklarına sahip çıktılar. Bursa mitinginden daha fazla bir kalabalık var. Alanda çok fazla CHP'li seçmen de vardı. Bu da önemli bir nokta. İzmir'den istisnai bir şey yaptık. Farklılık yarattık. MHP'nin mitingi onlar açısından endişe verici" dedi.

Kılavuz istemez
MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş ise, "İzmir'in dağlarında çiçekler açtı. Cumhuriyet Meydanı'ndan limana kadar insan vardı. 350 bin üzerinde bir kalabalık vardı. Kalabalığın coşkusu mükemmeldi. Genel başkanımız, Türk milletine, bu sürecin hayır getiremeyeceği mesajını verdi. Mevcut iktidarı ülkeyi hangi noktaya götürdüğü ile mesajlarını iletti. AK Partililerin yorumlarının ciddiye alınacak bir taraf yok. Herkes gerçeği gördü. Türk milliyetçilerinin nasıl bayrağa sahip çıktığını gördüler. AK Parti İl Başkanı'nın aklını kafasına devşirmesi gerekiyor. Görünün köy klavuz istemiyor. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" şeklinde konuştu. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ise, sayılar üzerinde bir polemiğe girmeyi doğru bulmadığını belirterek, "Buna sadece MHP'nin mitingi olarak bakmamak lazım. Sürece tepki duyan birçok vatandaş, CHP'ye oy verenler de oraya gitmiştir. Bu anlamda kalabalık bir miting olduğunu söyleyebilirim" dedi. İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de mitinge 60-70 bin kişinin katıldığını söyledi.


kalan karakter 1000

hakan hakan

mhp nin yükselişini kıskananlar çatlasın NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 01.12.2013 17:42
Bozkurt dadaş Bozkurt dadaş

Bugün Erzurum mhp mitinginde 250 bin kişi vardı varmı itirazı olan bazılarının hamile kadınlar gibi sancısı tutmuş...Türkün yıkılmayan kalesidir erzurum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 22.06.2013 22:03
OĞUZ YILDIRIM OĞUZ YILDIRIM

AKP YİDE GÖRDÜK SAYILMAYACAK KADAR AZDI NİYE SATAŞIYORLAR ONLAR BÖYLE BİR KALABALIK GÖRDÜLER Mİ İZMİRDE Kİ MİTİNGLERİN DE 400.000 KİŞİLİK MİTİNGİ İSTESELERDE GÖREMEZLER BOŞUNA ÇAMUR ATIP DURMASINLAR BU MİLLET GERİ ZEKALI DEĞİL NEYİN NE OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYOR BİLDİKLERİ İÇİN O KADAR İNSAN BAYRAĞININ ARKASINDAN GELDİ ORAYA AKP NİN NE MAL OLDUĞUNU ANLAYAN KOŞTU HATTA UÇTU ADETA KARDEŞİM 1 KİŞİ BİLE OLSA BU VATANI SAVUNAN VAR KİMSEYE BIRAKMAYIZ BU KAF DAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ YA GÖRÜNMEYENİ ONU GÖRSELER DEMEK Kİ KORKULARINDAN ÖLÜRLER BUNLARA SÖYLENECEK LAF ŞU EZAN DİNMEZ BAYRAK İNMEZ VATAN BÖLÜNMEZ ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN AMİN NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 24.04.2013 02:29
Geliyoruz Akın Akın.. Geliyoruz Akın Akın..

İzmir işgalinde yunan orduları izmire çıktığında İzmir işgal edildi diye baıbali gazeteleri yazarken , O zamanki İzmir Valisinin bir demeci vardı."İzmir İşgal edilmedi yunanlı asker dostlarımız ziyarete geldiler.." AKP il başkanına ithaf edilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 23.04.2013 21:13
alper alper

AKP 60 bin diyorsa orada en az 300.000 bin kişi vardır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır3
cevapla 22.04.2013 19:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.