Aydın'da demokrasi mitingi

Giriş Tarihi:18.05.2013, 21:02 Güncelleme Tarihi:18.05.2013, 21:25
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Özgürlük ve Demokrasi" mitinglerinin ilkini Aydın'da gerçekleştirdi. Miting öncesinde CHP PM Üyesi Faruk Demir ve Muğla Milletvekili Tolga Çandar konser verdi
KAZIM YÖRÜKCE (AYDIN)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Özgürlük ve Demokrasi" mitinglerinin ilki için geldiği Aydın'da hükümete yüklendi. Suriye politikası ve çözüm sürecini yerden yere vuran Kılıçdaroğlu, "Yeniden özgürlükleri getirmek için hep beraber bu mücadeleyi yapacağız" dedi.
CHP'nin 18 Mayıs-15 Haziran 2013 tarihleri arasında Türkiye'nin dört farklı kentinde düzenleyeceği mitingler Aydın'dan başladı. Ege'nin dört bir yanından gelen CHP'liler Aydın merkez İstasyon Meydanı'nı doldurdu. Miting öncesi "Ergenekon" davasında tutuklu yargılanan CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın mektubu okundu. CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar ve CHP PM Üyesi Faruk Demir'in konserleriyle coşan kalabalık, Kılıçdaroğlu'nun alana gelmesiyle kendinden geçti.

'Onurunu korumalıyız'

Havanın sıcak olması nedeniyle miting alanında fenalaşanlar oldu. Yaklaşık 25 bin kişiye hitap eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, "tarımın başkenti dediği" Aydın'da çiftçinin zor durumda olduğunu belirterek, "Bunun hesabını sormak benim boynumun borcu. Buradan tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Sadece çiftçiyi, sadece esnafı değil; ülkenin onurunu da korumak zorundayız. Birlerinin taşeronu olursak karmakarışık oluruz. Her sabah gazeteleri açan 'nedir bu ülkenin hali' diyor. Oy verdik. 10 yıldır bir iktidar var. Kardeş kavgası var. O zaman oturup yeniden düşünmek zorundayız. Dış politika çok önemli. 'Bütün komşularla barış içinde olacağız' diye geldiler. Şimdi bütün komşularımızla kavgalıyız. Suriye'de demokrasinin olmadığı söyleniyor. Ne söylenirse söylensin. CHP olarak bizim görüşümüz Atatürk'ün söylediği gibi 'Yurtta Barış, Dünyada Barıştır" dedi.
Türkiye'nin Suriye politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Bir ülkenin Başbakanı 'kardeşim' dediği, eşiyle birlikte tatil yaptığı bir ülkeyle bir gecede düşman oldu. Batının egemen güçleri ona görev verdiler, 'Suriye'ye savaş açacaksın' dediler. Türkiye Cumhuriyeti, tarihinde hiçbir zaman bir komşusuna düşmanlık beslemedi. Bu tablo Türkiye Cumhuriyetine yakışmıyor. Bu hükümete saldıracağız ve bu hükümeti düşüreceğiz. Halkın desteği ve halkın gücüyle bunu yapacağız" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Sen terör örgütü üyelerini yetiştirip Suriye'ye gönderirsen, terör ihraç edersen sonu bu olur. Bu işin sorumlusu Recep Bey'dir. Eğer komşunuzda yangın çıkarsa, su alıp söndürmeye çalışırsınız. Söndürmezseniz yangın size de sıçrar. Ben Reyhanlı'ya da gidiyorum, Uludere'ye de gidiyorum. O polis ordusuyla gidiyor ama ben yalnız başıma, milletvekili arkadaşlarımla gidiyorum. Kendisini en başta uyardım. İlk uyardığımda Suriye'de 4 kişi ölmüştü. 'Bu politika yanlış. Bunun faturası sansa değil vatandaşa çıkar' dedik."

Özgürlükçü anayasa
Seçim meydanlarında 'Özgürlükçü bir anayasa' sözünü verdiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu iş için arkadaşlarımızı görevlendirdik. İlk başta 'AKP ile niye aynı masaya oturdunuz' diye eleştirdiler. Neden oturduk. Çünkü, AKP'nin maskesini indirmek için. Hiç bir güç, Recep Bey dahil anayasadan Türk sözcüğünü çıkaramaz. CHP, asla buna izin vermez. Hiçbir güç anayasadan 'Türk Milleti' kavramını çıkaramayacak. Mustafa Kemal Atatürk'ün kuruculuğu ve önderliği anayasanın baş kısmında hep yer alacaktır. Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları asla bunu kaldıramayacak. Anayasanın ilk üç
maddesi asla değiştirilemez."

'Akil adamları toplum belirler'
Türkiye'nin tek parti rejimine gittiğini öne süren Kılıçdaroğlu, "Birlerinin gönlünde başkanlık sistemi yatıyor. Bir ülkede gencecik üniversite öğrencileri hapislerde yatıyorsa, bu rejimin adı demokrasi olmaz" dedi. İster Aydın, ister Antalya, ister Eskişehir olsun, nerede bir CHP'li belediye varsa üzerine gitmezsen namertsin. Çünkü bizim verilemeyecek hesabımız yok. Çünkü kul hakkı yemeyiz. 5 kuruşun hesabını veririz. Siyasete yırtık ayakkabıyla giyip dünyanın en zengin başbakanlarından olmadık" dedi.
Kılıçdaroğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Köroğlu'nun kararlılığı ile meydanlara çıkacağız.
Biz bu ülkeyi yolda bulmadık. Demokrasi ve bayrak için şehitler verdik. Bu bedeller birilerini alıp götüreceği bedeller değildir. Meydanlarda toplanacağız. Halkın gücü iktidarın gücüdür. Akil adamları asla kabul etmeyeceğiz. Bir kişinin akil adamı olmaz. Akil adamları toplum belirler. Akil adamlar akıllarını siyasi otoriteyi kiralayan adamlar değildir. Akil adamlar kafasını halkın sorunlarına yoran insanlardır."

Güvercin uçurdu
Kılıçdaoğlu, konuşmasının ardından barış güvercinleri uçurarak halka karanfiller attı. Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile birlikte parti otobüsünden halkı selamlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, miting alanından ayrıldı.kalan karakter 1000

komediya komediya

Türkiye Cumhuriyeti, tarihinde hiçbir zaman bir komşusuna düşmanlık beslemedi. Popülist davranmasak. ''Özgürlükçü bir anayasa' sözünü verdiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu '' Neden oturduk. Çünkü, AKP'nin maskesini indirmek için. Burda da kendiyle çelişiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.05.2013 03:06
Sinan Öztan Sinan Öztan

AKP'liler koro halinde dünkü CHP'nin Aydın mtingini eleştirmişler.Gerçeklerden habersizler,ne yapsan anlayamazlar.AKP.ye göbeklerinden bağlanmışlar.Belli ki 100 binin üzerinde bir katılımla gerçekleşen mitingtedeki coşkuyu ve Kemal beye gösterilen sevgiyi kıskanmışlar.BUnlara ne demeli,Gözleri var görmezler,kulakları var duymazlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 19.05.2013 19:23
Plaka35 Plaka35

Devenin nerem doğru ki dediği gibi Chp'nin neresi doğru ki demokrasi anlayışı doğru olsun.darbe ve darbe teşvikçisi tipleri savunmak ne zamandan beri demokrasi olmuş,Bu haliyle chp,baskıcı,statükocu,seçkinci anlayışıyla Baasçı despotik Suriye diktatörü Esetle yan yana çok iyi duruyor.Dokuları uyuştuğu, darbeci baskıcı gelenekten geldiği için de eseti kahraman ilan edip,Türkiye cumhuriyeti Başbakanını çok seviyesiz şekilde suçlayabiliyor.Kılıçdaroğlunun kalibresini artık tüm dünya anladı..Brüksel lahanası yemeğe gitti ama Sloboda kılıçdaroğlunun ağzına acı biberi hemen sürüverdi.. :))

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır12
cevapla 19.05.2013 15:34
Kemal ÖZEN Kemal ÖZEN

C.H.P. AYDINDA KARİZMAYI
ÇİZDİRDİ DİYECEM...Diyemiyorum. Çünkü karizma zaten Sosyalist Enternasyonalde çizildi.
TÜRKİYENİN MESELELERİNİ İKTİDARLA ÇÖZMEK VARKEN...Kendini boş meydanlara
attı. c.h.p. Şu an sizin mecliste olmanız lazım. Gerek ANAYASA gerekse TÜRKİYENİN ÇIKMASINI BEKLEDİGİ ÖNEMLİ KANUNLARIN ÇIKMASI İÇİN...Bende varım de...,

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır11
cevapla 19.05.2013 15:30
medine ber medine ber

chp bitti bna göre sarı gül chp başına geçmeli yada tdh faliye sokmalı bu an buna ihtiyaç var

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır9
cevapla 19.05.2013 14:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.