İzmir seçim anketi tartışmaya yol açtı

Giriş Tarihi:24.06.2013, 20:06 Güncelleme Tarihi:24.06.2013, 20:17
CHP'liler İzmir'de AK Parti'nin açık ara önünde olduklarını öne sürerken, AK Partililer, CHP ile farkın kapandığını, pekçok yerde öne geçtiklerini öne sürdü. MHP ise zayıf gösterilmekten şikayetçi
ONUR ÇAKIR (HABER MERKEZİ)

ORC Araştırma Şirketi'nin İzmir'de yaptığı, dün Yeni Asır Gazetesi'nde yayınlanan yerel seçim anketi tartışma çıkardı. Şirket, 11-16 Haziran tarihleri arasında İzmir'in 30 ilçede 8 bin 360 denekle yüz yüze görüşerek yaptığı ankete göre 21 ilçede CHP, 9 ilçede ise AK Parti önde çıkmıştı.

Yorumlar değişik
Ankete katılanlara "Bugün yerel seçim olsa İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı için oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir?" diye soruldu. Ankete katılanların yüzde 42'si CHP yanıtını verirken, oyunu AK Parti'ye vereceğini belirten seçmenlerin oranı ise yüzde 34.5 oldu. İzmir'de MHP'ye oy vereceğini açıklayanların oranı yüzde 9.3'te, diğer partileri tercih edeceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 3.2'de kaldı. Kararsız seçmenlerin oranı ise yüzde 11 olarak tespit edildi.

"Çok yukarıdayız"
Ortaya çıkan bu sonuç her 3 partideki siyasiler arasında tartışma çıkardı. Kimi anket için "yanlı" derken kimi "gerçeği yansıtıyor" yorumunda bulundu. CHP'li başkan ve ilçe başkanları AK Parti'den açık ara önde olduklarını iddia ederken AK Partili ilçe başkanları, İzmir'de CHP ile arayı kapattıklarını, çok sayıda ilçede önde olduklarını savundu. MHP il yöneticileri ise oylarının çok daha yukarılarda olduğunu öne sürdü.

İL BAŞKANLARI FARKLI DEĞERLENDİRDİ
AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay
Bizim oy oranımız yüzde 40

"AK Parti'nin İzmir'deki yükselişi anketlere de yansıyor. ORC'nin anketinde de bu durumu açıkça görebiliyoruz. Ancak bizim oy oranımız, şu anda yüzde 40 civarında. Birçok ilçede de önde olduğumuzu biliyoruz. Hedefimiz, İzmir'in 30 ilçesinde de başarılı olarak belediye başkanlıklarını ve meclis üyeliklerini kazanmaktır."

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin
Bizce hiçbir değeri yok

"Anket yaptırmayı bırakın, AK Parti'nin normal üyelerine, "Bugün seçim olsa kim kazanır" diye sorduğunuzda yüzde 50'den fazlası 'CHP' yanıtını verecektir. Özellikle İzmir'de vatandaşlar AK Parti'nin baskıcı yapısından kurtulmak istiyor. Bu anket bilimsel midir değil midir bilemiyorum ama bu anketin bizim tarafımızdan hiçbir değeri yoktur."

MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş:
Maksatlı olarak yapılıyor

"MHP'nin İzmir'de ivme kazandığını biliyoruz. Her ay bir anket açıklanıyor. Bir AK Parti, bir CHP önde. Bir ayda ne değişiyor da CHP, AK Parti'yi ya da AK Parti, CHP'yi geçiyor. Maksatlı yapılan bu anketlerle yine maksatlı olarak AK Parti ve CHP önde çıkarılıp seçmen yönlendirilmeye çalışılıyor. MHP'nin çalışmaları görmezden geliniyor."

BAŞKANLAR: BİZ OYLARIMIZDAN EMİNİZ

Görevleri boyunca önemli hizmetler yaptıklarını öne süren CHP'li belediye başkanları, performanslarının yüksek olduğunu, seçmenin de bunu gördüğünü savundular

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı
"Seçim sandıkta kazanılır"

"Buca Belediyesi'ni nereden alıp nereye götürdüğümüze bakılması lazım. Hep ilklerin altına imza attık. Parti olarak Buca'da öndeyiz. Bu anketlere de yansıyor. Ama beni anket sonuçları çok ilgilendirmiyor. Daha çok çalışmamız gerektiğini biliyorum. Kararsız seçmenler de var. Kimin kazanacağını performanslar belirler. Bu açıdan çok rahatım."

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ
Bir tek çivi bile çakmadılar

"Bu şirketin Bayraklı'da anket yaptığına dair bir bilgiye ulaşmadık. Öyle bir şey olsa bizim haberimiz olurdu. Onun için ciddiye alınacak bir tarafı yok. Son yapılan anketlerde yüzde 50'nin üzerinde bir oy oranına sahibiz. Her zaman ifade ettiğim gibi AK Parti'nin Bayraklı'da başarılı olma ihtimali yok. Bayraklı'ya bir çivi bile çakmadılar."

Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm
Sonuç gerçeği yansıtmıyor

"Saçmalamışlar. Biz ilçemizde birkaç defa anket yaptırdık. Kesin olarak AK Parti'nin 8 puan önündeyiz. Bizim oy oranımız yüzde 48, onların oy oranı yüzde 40. Anketin hangi mahallerde yapıldığı da çok önemli. Birbirine komşu mahallelerde bile çok farklı tercihler olabiliyor. Bu firmanın yaptırdığı sonuç gerçeği yansıtmıyor."

Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş
'Biz rehavete kapılmayacağız'

Kamuoyu anketleri yolumuza ışık tutuyor. Burada çıkan sonuç gayet normal. Seçildiğimiz günden beri yoğun bir çalışmanın içerisindeyiz. Halkımıza hizmet ediyoruz. Onların da bu hizmetlerden memnun olduklarını biliyoruz. Ama anketlerde önde olmamız bizi rehavete sokmuyor. Daha çok çalışacağız"

'Orman köylerinde yapmışlar'
Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün: Bu araştırmayı Menderes'in orman köylerinde yapmış olabilirler. Burada AK Parti ile kafa kafaya gidiyoruz ama şimdiye kadar hep biz öndeydik. Yine önde olduğumuzu düşünüyorum. Seçimi kazanacağız.

'Ben bu anketi dikkate almıyorum'
Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak: Nerede olduğu bile belli olmayan bir şirketin anketini dikkate almıyorum.

'Gerçek sandıkta ortaya çıkar'

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı: Bu tür anketlere inanmıyorum. Gerçeği sandıkta hep birlikte göreceğiz."

Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa: Bu anket sonucu gerçeği yansıtmıyor. Karaburun'da açık ara öndeyiz. Herkes kendisine göre bir anket sonucu açıklıyor"

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin: Ankette önde çıkmamız bizi mutlu etti. Ama her şey için henüz erken. Biz çalışmaya ve halkımıza layık olmaya devam edeceğiz. Buradaki seçimi kararsızların oyları belirleyecek. Onların iyi araştırılması gerekiyor.

İLÇE BAŞKANLARI İDDİALI
"Buca'da bittiklerini herkes biliyor"

AK Parti Buca İlçe Başkanı Mustafa Solmaz: İnanmıyorum. 10 puan CHP'nin önündeyim. Bu araştırma nasıl yapıldı bilmiyorum. Son olaylardan sonra AK Parti'nin oyu arttı. Genel seçimlerde 11 bin oy fark attık. Sağır sultana sorsanız CHP'nin Buca'da bittiğini biliyor.

"Bayraklı'da açık ara öndeyiz"
CHP Bayraklı İlçe Başkanı Levent Ölçer: "Daha önce yapılan anketlerde CHP burada yüzde 53 çıktı. Bu anketi yapanlar taraflı mı tarafsız mı bilemiyorum. Ama şu bir gerçek ki Bayraklı'da açık ara öndeyiz. Belediye çalışmalarından herkes memnun. 2009'da olduğu gibi yine fark atacağız."

"Oy oranımız çok daha fazla"
AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Ali Aslan: Önde olduğumuz doğru ama bizim oy oranımız çok daha fazla. Özellikle kararsızların AK Parti'ye yöneleceğini düşünüyoruz. Yaptığımız çalışmalarda bunu net bir şekilde görüyoruz. AK Parti önümüzdeki seçimlerde Bayraklı'da 1. parti olacak."

"Oranlara kesinlikle inanmıyorum"
CHP Çiğli İlçe Başkanı Nihat Gültekin: Ben bu anketteki oranlara kesinlikle inanmıyorum. Böyle bir sonuç olması mümkün değil. Cumhuriyet Halk Partisi'nin potansiyeli Çiğli'de her zaman yüksektir. Biz ilçemizde açık ara öndeyiz. Bunu AK Partililer de çok iyi biliyorlar."

"Hayretler içinde okudum"

AK Parti Bornova İlçe Başkanı Hüseyin Özkan: Hayretler içinde okudum. Biz halkla birlikteyiz. 2011 seçimlerinde CHP 4 bin 800 oy önümüzdeydi. Yüzde 15'lik fark demek, 50 bin oy demek. Bu anketin nerede yapıldığını gerçekten merak ediyorum. Bu tür anketler bizi üzmem aksine kamçılar."

"Hedefimiz yüzde 60'a ulaşmak
CHP Bornova İlçe Başkanı Enver Dündar: 2009 yerel seçimlerinde yüzde 49 oy aldık. Bu seçimlerde daha fazla seçmene ulaşarak yüzde 60 oy almayı hedefliyoruz. Parti olarak bunu başaracak güçteyiz. Ankette çıkan sonucu bu açıdan normal karşılıyorum. Çok güzel hizmetler yaptık."

"Hizmetler sandığa yansır"
AK Parti Çiğli İlçe Başkanın Adnan Yılmaz: İnsanlar artık ideolojiden değil hizmetten yana olduğunu anladı. Çiğli halkımız da bunu görmeye başladı. Çiğli'ye herhangi bir yatırım yapılmıyor. Bunun sonucu da anketlerle yansıyor. 2014 seçimlerinde de sandığa yansıyacak.
CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin: Gaziemir'e kayıp diye bakılıyordu. Gaziemir'i kaybedilmeyeceğine, seçimleri farkla kazanacağımıza inanıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda bu yönde bildirimler alıyoruz. Örgüt ve belediye uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor."
AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Sabır Telingün: Doğru bir çalışma olmamış. Nerede, nasıl bir anket çalışması yapıldığını bilmiyoruz. Sipariş gibi olmuş. AK Parti'nin CHP'nin önünde olduğunu biliyoruz. Halk Gaziemir'de belediyeden illallah demiş durumda."
CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mehmet Ayçil: Bu anketi sadece merkezde yapmış olabilirler. Ama köyler de işin işine katıldığında sonucun çok farklı olduğunu biliyoruz.
AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Yaşar Kırkpınar: Sahada yapmış olduğumuz çalışmalar bu sonuçları bize veriyor. Yüzde 50'nin üzerinde oy almayı hedefliyoruz. Araştırmayı olumlu ve mantıklı buluyorum. İzmir değişim ve dönüşüm istiyor.


kalan karakter 1000

Mehmet Ünveren Mehmet Ünveren

Bayraklı İçin Ak Parti diyorum. Chp artık sabrımızı taşırdı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır5
cevapla 25.11.2013 19:29
AKP AKP

AKP

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 13.07.2013 11:21
ERGİN ERGİN

EN İYİ CHP NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır7
cevapla 18.10.2013 23:17
VATANSEVER HEPARLILAR VATANSEVER HEPARLILAR

HAK VE EŞİTLİK !!!! HEPAR!!! OSMAN PAMUKOĞLU!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 26.06.2013 19:36
ismail 39 ismail 39

Gaziemire CHP önde ama aynı başkanla olmaz. Eğer yüksel demirsoy olursa açık ara götürür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 26.06.2013 11:05
Yalın Gözükara Yalın Gözükara

Chp Hakan Tartan'ı büyükşehire aday yaparsa Buca ve Karabağlar'a doğru düzgün aday çıkarırsa İzmir'i kaybetmez. Azizi aday olursa ozaman İzmir'i zor alırlar. Aziz konusunda büyük hata yaparlar. Hakan Tartan gerçek İzmirli Çalışkan ve Dürüst birisi onun Büyükşehire yakışacağını umut ediyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır3
cevapla 26.06.2013 02:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.