İzmir’in ilçelerinde, mevcut başkanlar yine göreve talip

Giriş Tarihi:30.06.2013, 19:27 Güncelleme Tarihi:30.06.2013, 19:27
CHP’nin oylarının yüksek olduğu kıyı ilçeleri Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Urla ve Çeşme’de, şu anki başkanlar yeniden aday adayı. AK Parti’de ise en doğru başkan adayı arayışları devam ediyor
ONUR ÇAKIR (HABER MERKEZİ)

İzmir'de CHP'nin oy oranın yüksek olduğu Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Urla ve Çeşme'de mevcut belediye başkanları yeniden göreve talip olurken, AK Parti'de aday arayışları devam ediyor.
CHP'den Balçova'da Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'ya rakip olarak İzmir Baro Başkanı Sema Pekdaş'ın ismi geçiyor. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ise rakipsiz ilerliyor. Güzelbahçe'de Belediye Başkanı Mustafa İnce yeniden aday olmak isterken, belediyeye yapılan operasyon sonrası cezaevine giren ardından serbest bırakılan eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran adaylık çalışmalara başladı. Urla'da Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu görevine devam etmek isterken, mevcut İlçe Başkanı Yusuf Baratalı adaylık için nabız yokluyor.
Çeşme'de ise Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ile Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç aday olmak için yarışacak. AK Parti'de ise Balçova için Oktay Duru, Hüdaverdi Duru, Kamile Aydaş, Narlıdere'de Birol Beker, Mehmet Acar, Güzelbahçe'de Kadri Kahraman, Sadık Ali Dinç, Mustafa Öktem, Urla'da Tarkan Bakırlı, Sezgin Bilge, Eren Gökdağ, Çeşme'de ise son seçimlerde aday olan Mustafa Cenger'in ismi geçiyor.
İzmir'in denize kıyısı olan ilçeleri Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Urla ve Çeşme'de yerel seçim öncesi CHP mevcut iktidarını korumak için yola çıkarken AK Parti seçimlere iddialı hazırlanıyor. Son yerel seçimlerde Balçova'da yüksek oy oranıyla belediye başkanlığı koltuğuna oturan Mehmet Ali Çalkaya, göreve yeniden talip olurken, kulislerde Çalkaya'nın rakipsiz olduğu konuşuluyor. Ancak birçok partili Baro Başkanı Sema Pekdaş'ın belediye başkan adayı olması için çalışma yapıyor. Narlıdere'de 3 dönemdir belediye başkanlığı yapan Abdül Batur, 4. kez vize almak istiyor.

Rekabet iyice kızıştı
Güzelbahçe'de ise eski ve yeni belediye başkanları CHP'den aday olmak için yoğun çaba harcıyor. Birçok partilinin desteğini alan Belediye Başkanı Mustafa İnce, yeniden aday gösterilip görevine devam etmek isterken, 2009 yerel seçimleri öncesi belediye yapılan operasyon sonucu cezaevine gönderilen ardından da serbest bırakılan eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran, itibarını geri almak istiyor. Avkıran'ın partisinden aday gösterilmemesi durumunda ise seçimlere bağımsız aday olarak girebileceği konuşuluyor.
Urla'da ise 2009 yerel seçim öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ısrarla çalışmak istediği Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, yeniden aday olmak istiyor. CHP eski İzmir Milletvekili Bülent Baratalı'nın oğlu, CHP Urla İlçe Başkanı Yusuf Baratalı'nın belediye başkan adayı olabilmek için nabız yokladığı ve bunun için önümüzdeki günlerde görevinden istifa edeceği belirtiliyor. CHP'nin yerel seçim öncesi kıyasıya adaylık yarışı yaşayacağı Çeşme'de, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam'a yakınlığı ile bilinen mevcut Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'nun görevine devam etmek istediği belirtiliyor. Bütünşehir yasası ile kapatılacak olan Alaçatı'nın Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da Çeşme Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı. Genel merkezin bu ilçede aday belirlerken hangi yöntemi seçeceği ise merak konusu.

Nabız yoklamaya devam

Kıyı şeridinde oyunu artırmak isteyen AK Parti aday arayışlarını sürdürüyor. Balçova'da mevcut İlçe Başkanı Oktay Duru, partili Hüdaverdi Duru ve İl yöneticisi Kamile Aydaş'ın ismi geçiyor. 2004 yerel seçimlerinde Narlıdere'de beklenin üzerinde oy alan Birol Beker ve İlçe Başkanı Mehmet Acar'ın adaylık için nabız yokladığı belirtiliyor. Güzelbahçe'de ise mevcut İlçe Başkanı Kadri Kahraman, Güzelbahçe Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Öktem ve 2011 genel seçimlerinde milletvekili aday adayı olan Sadık Ali Dinç'in ismi adaylık için geçiyor. Urla'da ilçe Başkanı Tarkan Bakırlı, Sezgin Bilge ve Urla Belediye Meclis Üyesi Eren Gökdağ'ın ismi adaylık için dillendiriliyor. 2009 yerel seçimlerinde Çeşme'de yüksek oy alan Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Cenger'in partisinden yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Aydın'da yarış çetin geçecek


Aydın'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için CHP'de Başkan Özlem Çerçioğlu'nun karşısına rakip çıkmadı. AK Parti'de Milletvekili Mehmet Erdem'in, MHP'de ise Ali Uzunırmak'ın isimleri geçiyor.
Büyükşehir hayali gerçekleşen Aydın'da partilerin aday adayları kulislerde konuşulmaya başlandı. Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Aydın'da biri merkez Efeler Belediye Başkanlığı, diğeri Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere 2 bölgede partilerin aday adaylığında kulisler hareketlendi.
AK Parti seçim anketlerinde ismi ilk sırada çıkan Mehmet Erdem'in aday olmayacağını açıklamasına rağmen yakın çevresine, 'Başbakan isterse hayır demem' dediği konuşuluyor. Ayrıca Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Savaş'ın isminden de kulislerde bahsediliyor. Efeler Belediyesi'nde ise AK Parti Merkez İlçe Başkanı Gökhan Ökten'in adaylığı üzerinde duruluyor. Aydın eski belediye başkanlarından Hüseyin Aksu'nun da çalışmalar yaptığı öne sürülüyor.
Efeler Belediyesi için CHP'de ise İl Başkanı Barkan Kalınomuz, Merkez İlçe Başkanı Barış Altıntaş, Mesut Özakçan ve Mustafa Müftüoğlu'nun isimleri ön planda.

MHP'de Uzunırmak sesleri
MHP Genel Merkezi'nin parti tarihinde ilk kez milletvekillerine yerel seçimde adaylık yolunu açmasının ardından Uzunırmak'ın büyükşehir adaylığı için nabız yokladığı kaydedildi. Uzunırmak'ın aday olmaması halinde ise AK Parti'yle dirsek temasında olduğu iddia edilen Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık'ın en güçlü aday olduğu dillendiriliyor. Ortaklar Belediye Başkanı Ümmet Akın'ın ise Germencik aday adayı olduğu ifade edildi.
KAZIM YÖRÜKCE

kalan karakter 1000

selçuk selçuk

selçuka osman abi yakışır ak partiden

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.07.2013 00:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.