CHP İzmir'de anket ve eğilim yoklaması kararı

Giriş Tarihi:06.09.2013, 19:02 Güncelleme Tarihi:07.09.2013, 13:31
Karar gereği genel merkez tüm ilçelerde anket yapacak. Anketlerde aday adaylarının oy oranı birbirine yakın çıkarsa, eğilim yoklamasına gidilecek ve çıkan sonuca uyulacak. Aday adayı rakiplerine fark atarsa adayı genel merkez belirleyecek
ONUR ÇAKIR (HABER MERKEZİ)

CHP, İzmir'de adaylarını kamuoyu anketi ve tüm üyelerin katılımıyla yapılacak eğilim yoklaması ile belirleyecek. İlk olarak genel merkez tüm ilçelerde anket çalışması yapacak. Anketlerde aday adaylarının oy oranı birbirine yakın çıkarsa, tüm üyelerin katılımıyla eğilim yoklaması yapılacak ve çıkan sonuca uyulacak.
Ankette herhangi bir aday adayı rakiplerine fark atarsa genel merkez atamasıyla aday belirlenecek. Meclis üyelerinin yarısının da eğilim yoklaması ile belirlenmesine karar verildi. Anketler eylül ayının ikinci yarısında yapılmaya başlanacak. Beydağ'da tek aday olduğu için merkezi atama olacak. Hiçbir adayın olmadığı Seferihisar'da ise örgütle görüşülecek. Büyükşehir adayını ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu belirleyecek.
CHP'de aday adayı başvuruları 2 Eylül'de dolmuştu. İzmir'in 30 ilçesinin 29'unda iktidar olan CHP'nin mevcut başkanlarının tamamı koltuklarına yeniden aday olurken, 194 partili de "Bu yarışta ben de varım" dedi. Aday adaylarının isimlerinin netleşmesinin ardından sıra aday belirleme yöntemine geldi.

Ankara'ya gittiler

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Örgütlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Barış Erel, Parti Meclisi (PM) üyeleri ve milletvekilleri dün Ankara'da genel merkez bünyesinde oluşturulan 5 kişilik komisyona görüşlerini aktardı. İzmir heyetinin bilgi verdiği toplantıda, 30 ilçenin tamamında genel merkezce anket yapılmasına karar verildi. Ankette, mevcut başkanlar ve aday adaylarının durumu halka sorulacak.
Anket sonucuna göre, genel merkez ya eğilim yoklaması ya da merkezi atama yapacak. Toplantıda eğilim yoklamasının, anketlerde aday adaylarının oy oranının birbirine yakın çıkması durumunda yapılması kararı alındı. Herhangi bir aday ankette açık ara birinci çıkarsa, il ve ilçe örgütünün görüşü alınarak genel merkez ataması gerçekleştirilecek.

Her ilçede ayrı ayrı

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, "Bir kere hemen hemen tüm ilçelerde anket yapılacak. Meclis üyelerinin yarısı da eğilim yoklaması ile belirlenecek. Bazı ilçelerde eğilim yoklaması yapılacak. Genel merkezimizin atayacağı ilçeler de olacak. İlçe ve il örgütümüzün görüşüne de başvurulacak. Aday belirleme yöntemi ne olursa olsun seçimi kazanacak adaylarla seçime girilecek" dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ise "İzmir için anket de var eğilim yoklaması da var. İlçeler için ayrı ayrı ele aldık" dedi.

Büyükşehir Belediyesi için kararı Kılıçdaroğlu verecek
Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi başkan adayının nasıl belirlenmesi gerektiği de tartışıldı. Toplantıda büyükşehir adayının belirlenmesi konusuna komisyonun ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun karar vermesi kararlaştırıldı.

Seferihisar'da örgüte sorulacak
İzmir'de aday adayı başvurusunun yapılmadığı tek ilçe Seferihisar olmuştu. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, genel merkeze, "Büyükşehire hazırım" mesajı vermiş ve mevcut koltuğuna yeniden aday olmamıştı. Toplantıda Seferihisar örgütü ile görüşülmesine karar verildi. Beydağ'da ise sadece mevcut belediye başkanı tarafından başvuru yapıldığı için, adayın merkezi atamayla belirlenmesine karar verildi.kalan karakter 1000

büyük izmir büyük izmir

anketlerle olcak iş değil bu. millet vekili ve il deki yöneticilerle olacak iş bu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.09.2013 19:12
Zafer dağdeviren Zafer dağdeviren

Kentin durumu hiçde Chp yönetiminin düşündüğü gibi kolay ve huzurlu değil halk artık bıkmış durumda herkes yeter artık diyor Büyükşehir adayı ve diğer adayların halkta bir heyecan yaratması gerekir yoksa CHP izmirde kaybeder tüm yetkililerin bilgisine.Chp halkın sesini duymalı....

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 07.09.2013 14:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.