• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İNCİR İHRACATI 12 AY SÜRECEK

İNCİR İHRACATI 12 AY SÜRECEK

05.01.2016, 00:00

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, hayata geçirecekleri soğuk hava deposu projesiyle incir ihracatının 12 aya yayılacağını söyledi. Aydın'ın en önemli ihraç ürünü olan incire dünyada büyük bir talep olduğunu belirten Bosnalı, talebin yılda 3-4 ay karşılanabildiğini dile getirdi. Soğuk hava deposu olmadığı için ilde yetiştirilen ürünlerin taze olarak ihraç edildiğini belirten Bosnalı, "Yıllardır incirin tanıtımı için yaptığımız çalışmaların semeresini almaya başladık. Dünyada incir iyi bir yere geldi. İncirimiz fiyat olarak da iyi bir yerde. Son yağışlarda yüzde 10'luk kayıp yaşanmış olsa da 65 bin ton incir üretildi. İncirle ilgili tek sorunumuz kaldı. İhracatı eylül ayında başlayıp ocak-şubat aylarında bitiyor. Hızlı ihracat nedeniyle incirden istediğimiz katma değeri sağlayamıyoruz. Ancak Güney Ege Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçireceğimiz soğuk hava deposuyla incir ihracatı 12 aya yayılacak" dedi. Depo için İncirliova ilçesi Erbeyli Mahallesi'nde yer tahsisi yapıldığını söyleyen Bosnalı, "Soğuk hava deposu için 5 yıldır hala adım atamadık. Yer tahsisini Başbakanlık imzaladı. Gerekli izinlerin alınması için vekillerimizin peşinden koşturuyoruz. Sadece incir değil, çilek, karnabahar, enginar başta olmak üzere Aydın'da kaliteli ürettiğimiz tüm ürünlerimiz bu depoda muhafaza edilecek" dedi. KAZIM YÖRÜKCE

İNCİR İHRACATI 12 AY SÜRECEK haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA