• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Erdoğan, Obama’dan Gülen’in İADESİNİ İSTEDİ

Erdoğan, Obama’dan Gülen’in İADESİNİ İSTEDİ

20.07.2016, 00:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile dün akşam telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama ile telefon görüşmesinde, darbe girişiminin ardında Fetullahçı Terör Örgütü'nün bulunduğuna da değinerek, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi meselesini de gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iadeyle ilgili dosyanın ABD'ye iletileceğini belirtti. Obama, Fetullah Gülen'le ilgili olarak Türkiye'den gönderilecek dosya ve delillerin ciddi olarak inceleneceğini belirtti.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan ile telefonda görüşen Obama, darbe girişimini kınadıklarını ifade ederek Türkiye'de demokrasinin yanında olduklarını belirtti. ABD Başkanı Obama, darbe girişimine yönelik soruşturmayla ilgili olarak her tür iş birliğine hazır olduklarını da vurguladı.

FETHULLAH GÜLEN İÇİN DÖRT DOSYA HAZIRLANDI

Türkiye, darbe girişiminde bulunan FETÖ lideri Fetullah Gülen'le ilgili 4 dosya ile Amerika'dan iadesini istedi.
ABD'ye gönderilen dört ayrı dosya şunlardan oluştu: Ankara Başsavcılığı'nın yeni açtığı Örgüt Ana Davası dosyası, İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Selam-Tevhid soruşturması davası, İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Tahşiye Grubu'na kumpas davası, Bursa Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki paralel yapı davası.
İade talebinde FETÖ'nün, uluslararası düzeyde bir terör örgütü olduğu vurgulandı. Ankara, İstanbul ve Bursa başsavcılıkları ile Ağır Ceza Mahkemelerinden gelip Adalet Bakanlığı tarafından ABD'ye gönderilen iade dosyalarında Gülen ve örgütünün işlediği suçlar şöyle sıralandı:

"Örgüt kurmak ve yönetmek", "nitelikli dolandırıcılık", "resmi belgede sahtecilik", "iftira", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "zimmet", "kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kaydedilmesi", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ve "kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek".

FETÖ'nün, uluslararası bir terör örgütü olduğu vurgulanan dosyalarda, Gülen'in kimlik bilgileri, suçlamalar, suç tarihleri, suç yerleri, suçlarla ilgili kanunda öngörülen ceza türleri ve miktarları ile Pensilvanya'daki adresi yer aldı.

Erdoğan, Obama’dan Gülen’in İADESİNİ İSTEDİ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.