• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kaçırılan ilk notalar müzikle geri istenecek

Kaçırılan ilk notalar müzikle geri istenecek

24.04.2012, 00:00


KAZIM YÖRÜKCE

2300 yıl önce notaya dökülmüş ilk müzik kayıdı olan Seikilos Mezar Yazıtı'nı ait olduğu yere geri getirmek için çaba harcayan Aydınlılar, seslerini mezar taşı üzerindeki notaları seslendirerek duyuracak. Danimarka'nın başkenti Kopenhag Müzesi'nde sergilenen Seikilos Mezar Yazıtı'nın Aydın'a getirilmesi için Aydın Tiyatro Derneği çalışma başlatmıştı. Bu çalışmaya destek veren Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü, Seikilos Mezar Yazıtı'na kayıtlı notaları orijinal ve Türkçe olarak seslendirecek. ADÜ Müzik Topluluğu öğrencilerinin seslendireceği şarkı, 21 Mayıs'ta Aydın Belediyesi Şükran Güngör Salonu'nda ve ADÜ Mandreos Salonu'nda düzenlenecek "Tralleis Seikilos" etkinliğinde kamuoyuna sunulacak.

ENSTRÜMANLI SESLENDİRME

ADÜ Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü Yard. Doc. Dr. Özlem Akkaynak, "Seikilos, bu topraklarda yazılmış ilk notalar olarak biliniyor. Bize ait bu notaları ait olduğu topraklara getirmek için yapılan çalışmaları üniversite olarak destekliyoruz. Seikilos Mezar Yazıtı'nda bulunan notaları, şan, gitar, piyano ve viyolonsel eşliğinde orijinal ve Türkçe seslendirip, Aydınlılardan bu müziğe sahip çıkmalarını isteyeceğiz. Seikilos müziğini seslendireceğimiz etkinlikte bütün koltukların dolmasını bekliyoruz" dedi.
AYKARYAY Başkanı Hüsnü Ertung ise Seikilos Müziği'nin dünyada zevkle dinlenildiğini kaydederek, "Seikilos, Aydın'da bulunan Tralleis Antik Kenti'nde 2300 yıl önce yaşamış. Mermer mezar taşında ilk notalı müzik ve şarkı sözleri var. Bu mezar yazıtı 1920'li yıllarda Danimarka'nın Kopenhag şehrine götürülmüş. Bugün Seikilos ile ilgili 65 kitap ve 1500 civarında makale yazılmış. Bu topraklara, tarihe ve kültürel zenginliklerimize borcumuz var. Seikilos'u ait olduğu topraklara geri getirmeliyiz. Aydınımız için yöneticisi, sivil halkı, tek yumruk olmamız gerekiyor" diye konuştu. Ertung ayrıca, dernek olarak düzenleyecekleri etkinlikte Seikilos Mezar Taşı'nın Aydın'a getirilmesi konusunda imza kampanyası da başlatacaklarını kaydetti.

TARİHTE İLK ÖRNEK
1883'de Aydın Şehir Merkezi'ndeki Tralleis Antik Kenti yakınlarındaki yol çalışmaları sırasında bulunan Eski Yunanlı Seikilos'un mezar taşı önce İzmir'e, daha sonrada yurt dışına kaçırıldı. Bugün Danimarka'nın Kopenhang şehrindeki müzede bulunan ve iki parçadan oluşan mezar taşının üzerinde müzik, kompozisyon ve şiir bulunuyor. M.Ö 200-M.S. 100 civarına tarihlenen bu mezar taşı, eski müzik kayıtlarının başında yer alıyor. Seikilos epitaphı, beste kısa olmasına karşın tam olan tek örnek. Seikilos'un müziğinin sözleri ise söyle:
"Yaşadığın sürece göster kendini / Dertlenip üzme kendini / Yaşamak kısa sürer / Zaman ölümü alt eder." Taşın üzerinde ayrıca "Ben bir mezar taşı, bir simgeyim. Seikilos beni buraya ölümsüz anısının sonsuz işareti olarak yerleştirdi" yazısı da dikkat çekiyor.

Kaçırılan ilk notalar müzikle geri istenecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.