• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmirli Gençlerden kanseri çökertecek buluş

İzmir Fen Lisesi öğrencileri Doruk Tatlıdil ve Faruk Erin, en güçlü kemoterapi ilacına enjekte ettikleri bir maddeyle hem kemoterapinin yan etkilerini ortadan kaldırmayı başardı hem de hastalığın sağlıklı hücrelere bulaşmasını engelledi

İzmirli Gençlerden kanseri çökertecek buluş

31.03.2016, 00:00 Güncelleme Tarihi: 04.04.2016, 19:24

İzmir Fen Lisesi 11'inci sınıf öğrencileri Doruk Tatlıdil ve Faruk Erin, kemoterapi ilaçlarına enjekte ettikleri maddeyle bu ilaçların hastada yarattığı yan etkilere son verdi. Üretilen maddeyle birlikte artık kemoterapi ilaçları sadece kanserli hücrelere nüfus ederek, sağlıklı hücrelere zarar vermeyecek. Böylece kemoterapi tedavisi sonrasında yaşanan bağışıklık sistemi çöküşü ve saç dökülmesi gibi olaylar yaşanmayacak. Tatlıdil ve Erin'in 'Manyetik Hedefleme için Kitosan Kaplı Manyetik Boncuklama' projesi TUBİTAK'ın Ege Bölge yarışmasında biyoloji dalında birinci oldu. Tatlıdil ve Erin, şimdi projelerini geliştirip 1 Mayıs'ta TÜBİTAK Ulusal Bilim Ödülleri'nin sahibi olmak istiyor.

Kitosan adlı karışım

Tatlıdil ve Erin laboratuvar ortamında böcek derisinden ürettikleri ilaçla kemoterapi ilaçlarının yan etkilerine son verdi. Tatlıdil ve Erin'in ürettiği ilaç sayesinde kemoterapi sırasında kanser hücrelerinin yok olması sağlanırken, sağlıklı hücreler zarar görmüyor. Tatlıdil ve Erin, "Kemoterapi ilaçları kanser hücrelerinin yanında sağlıklı hücreleri de yok ediyordu. Kemoterapide kullunılan 'Resveratrol' isimli ilacın içine 'kitosan' isimli bir karışımı eklediklerini anlatan iki genç, "Kanser potansiyeline sahip hücrelerin kanser olmadan bağışıklığını güçlendirerek hastalığın önüne geçeceğiz. Böylece hem kanserli hücrenin tedavisi hızlanacak hem hastalığın yayılması engellenecek" dedi.

En güçlü ilaçta denedik

Tatlıdil, "Bu araştırmamızda kanser tedavisinin yanında önlem de düşündük. Resveratrol isimli ilacı denememizin nedeni, ilacın çok güçlü antikanserojen ve yaşlanma karşıtı olmasından kaynaklandı. Ancak bunun yanı sıra bağışıklığı azaltıcı, saçları döken etkiye de sahip. 'Eğer bu ilaçta başarılı olursak, diğer ilaçlarda da oluruz' diye düşündük. Bundan sonraki çalışmalarımız diğer ilaçlar üzerinde olacak" diye konuştu.


Ege'yi temsil edecekler

TÜBİTAK'ın Ege Yarışması'nda biyoloji dalında okullarına birincilik getiren Tatlıdil ve Erin, 1 Mayıs'ta TÜBİTAK'ın Ankara'daki Ulusal Bilim Proje Yarışması'nda Ege Bölgesi'ni temsil edecek. İki arkadaş buradan da birincilikle dönmeyi hedeflediklerini söyleyerek, "Gelecekte Türkiye'nin önemli bilim insanlarından biri olmayı istiyoruz" dedi.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

İzmirli Gençlerden kanseri çökertecek buluş haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.