• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Minik Tuğra acil kalp bekliyor

Minik Tuğra acil kalp bekliyor

10.02.2017, 23:14

Yoğun bakımda tutulan 7 yaşındaki Tuğra’nın yaşaması yapılacak kalp nakline bağlı

İzmir'de yapay kalp cihazıyla yaşam savaşı veren 7 yaşındaki Tuğra Dizyörür, acil kalp bekliyor. Çiğdem- Mehmet Dizyörür çiftinin kalp damarları ters olarak dünyaya gelen ve 4 açık kalp ameliyatı geçiren çocukları Tuğra'ya Mart 2016'da yapay kalp takıldı. Bir süre her şeyin yolunda gittiğini söyleyen aile, çocuklarını yüksek ateş ve solunum sıkıntısı nedeniyle hastaneye kaldırdı. Akciğerinde enfeksiyon tespit edilen minik Tuğra, yoğun bakıma alındı ve yaşaması için acil kalp beklemeye başladı. Anne Çiğdem Dizyörür, "Kalbi zaten çok güçsüzdü, görevini yerine getiremiyordu, şimdi akciğeri de görevini yapmıyor. Zaten acil koduyla kalp aranıyordu, şimdi acilin acili koduyla kalp aranıyor "dedi.

Solunum desteği veriliyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülal Ülger Tutar da doğumsal kalp hastalığı bulunan Tuğra'nın akciğer enfeksiyonu nedeniyle durumunun kötüleştiğini, yüksek ateş ve solunum yetmezliğinin olduğunu ifade etti. Tutar, "Mekanik olarak solunum desteği sağlıyoruz. Acil kalp bulunduğu anda hemen nakil yapılacak. Tabii kan grubunun da uyması gerekiyor. Yapay kalp kalıcı bir çözüm değil, Tuğra'nın yaşaması için kalp nakli şart" diye konuştu.

Minik Tuğra acil kalp bekliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN