• ASTROLOJİ
AYIN BURCU TÜM BURÇLAR
ayın burcu

Grup: Ateş/erkeksi/değişken

Yönetici gezegen: Jupiter

Mitolojik Yöneticisi:Felsefe ve diller tanrısı Jüpiter

Sembolü:Sentor ( Elinde yayla ok atan yarı insenyarı at mitolojikbir varlık )

Şanslı sayısı:3

Şanslı günü:Perşembe

Yönettiği Ev:9.ev

Karşıt burcu :İkizler

Hayvanları:At geyik, tavus kuşu,köpek

Şehirleri:Nottingham,stutgard, toledo,sydney,Köln,Toronto,budepeşte, Napoli

Meslekleri:Tur rehberi,yönetici,avukat,veteriner,bilim adamı,filozof, 

Renk: Turkuvaz,mor

Değerli taş: Firuze, mavi topaz,turkuvaz, lapis

Metali:Kalay

Renkleri:Koyu Mavi,mor,menekşe moru

Kokuları:Nergis, menekşe,zambak

Çiçekleri:Leylak,mor menekşe,karanfil,kırmızı gül

Otları:Hodan,ardıç,nane,anason, adaçayı,karahindiba,ökseotu,

Ağaçları: Meşe,huş,ıhlamur,dut,kestane,dişbudak,şekerkamışı,badem kayısı

Baharatları:Safran,köri

Yiyecekleri:Çeşitli ülkelerin kendine has yemekleri

KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ:

Kavrama yetenekleri gelişmiş olduğundan becerikliliklerinin de katkısı ile ele aldıkları her işte, özellikle ciddi işlerde ve felsefe konularında başarılı olurlar. Bu nedenle Yay Burcunu tanımlayan sözcük 'Görüyorum' dur. Yay burcu insanları içtenlikleri ve iyimser yaşam görüşleri ile tanınırlar. Gençliklerinde dikkatsiz, heyecanlı ve geleneklere aykırı davranışlar içinde olsalar da, geçmiş yanılgılarından en çok ders alan kişiler bu burçtan çıkar. Özgürlüklerine aşırı düşkün, patavatsızlık derecesinde pratik insanlardır. Yay'ların yaşam çerçeveleri herhangi bir şekilde kısıtlandığı zaman, içsel bir biçimde alt üst olurlar. Akılsızca risklere atılırlar. Yayların hayatı yeniliklere olan merakları ile karakterize edilebilir. Bilmedikleri şeyleri araştırıp, keşfetmeyi severler. Yaylar çok yönlü ve ayni anda ilgilenebilecekleri birkaç konu olduğunda mutlu olan kişilerdir. Kendilerini yorgun hissediyorlarsa, o konudan sıkılmış demektir. Özgürlüğüne düşkün ve bağımsız Yay insanları ile anlaşmak  kolay değildir. Hayata bakış açısı farklı olduğu için ütopik düşüncelerin insanı olmakla suçlanabilir. Oysa, onun kadar 'yaşam felsefesi' tutarlı insana az rastlanır. Tek suçu, her şeyi  kolay öğrenmek ve hızla pratiğe geçirmektir.  Onun yanında hep geri kaldığınızı hissederek, suçlama gafletine düşerseniz  vay halinize. Özgüveni  yüksek Yaylarla, bir arada yaşamak oldukça zevklidir.

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

 Uzun boy, ince ve yağsız beden, çekici bir yüz, kahverengi saçlar, pembe-beyaz tenleri vardır. Kendilerine daima güvenen ve iyimser yüzleri bakışlarına yansımıştır. Parlak ve çekici bir gülümseyiş şekilleri vardır. Sıra dışı ve farklı giyinmekten hoşlandıkları için, onları fark etmemek mümkün değildir. Çocuksu yapıları ile asla büyümezler.

KADINLARI:

Yay kadınlarını, dağınık saçları, sempatik gülüşleri,seksi kalçaları ile tanıyabilirsiniz.Genelde dış görünüleri ile pek ilgilenmek istemezler. Büyüsler bile bir çocuk gibi davranırlar. Öğrnecilik yıllarındaki gibi davranmaktan hoşlanırlar.Neşeli ve uçarcasına yürürler. Kendilerine olan güvenleri çok gelişmiştir.Yay kadınalrı oldukça dikkat çekicidirler.Makyaj yapmayı sevmedikleri için, gelişigizel giyim ve doğal güzellikleri onları diğer kadınlardan farklı kılar.Başları daima dik olan yaya kadınları adeta özgürlük çığlıkları atarlar.Macera tutkunudur. Dünyayı dolaşmak ve yeni ansanlar tanımak en büyük tutkularıdır.Kimsenin hakkında kötü düşünmeyen iyi kalpli insanlardır. Açık iyimser ve iyi niyetlidir. Anı yaşamayı sevdiği için, erkeğin ona önderlik yapmasından hoşlanmaz.Evlilik onun için önemli değildir. Zaten onu anlayacak erkek modeli yoktur fakat iyi niyetli olduğu için ilahi bir güç daima yanında olacaktır.İyi bir anne olmayı öğrenmesi zaman alır. Çocukları ile anne olmaktan çok abla gibidir. Bu idealist kadın maddi özgürlüğünü genç yaşlarda kazanmak ister. Oldukça çalışkan ve iş disiplini mükemmeldirler. Sempatik tavırlarıyla daima çevresinin gönlünü almasını bilirler. Çevrelerinde daima sevilirler.

ERKEKLERİ:

Asla kıskanç olmayan bu erkekle sakın evlenmeyi düşünmeyin. Çünkü ömrünüzün bir çoğunu yalnız geçirmek zorunda kalabilirsiniz.Yay erkeği büyük bir kumarbaz, maceraperest, filozof ve gezgindir. Yakışılı ve esprili bir yay erkeği ile birlikte olmak her kadını harcı değildir. Neşeli ve yaşamla bu kadar barışık bir kişiyi bulmak çok zordur. Sürekli seyahat eder ve dünyanın her yerinde bir çok dostları vardır. Ruhları yeni doğmuş bir çocuk kadar saf ve temizdir.Çevrelerinde her türlü aktiviteye duyarlı oldukları için, onları her an her yerde görebilirsiniz. Özgürlük duyguları onların vazgeçilmez bir parçalarıdır.Bir yay erkeği ile yaşamak çok kolay görünse de çoğu kez ilişkileri olumsuz biter. Çünkü bağlanma iç güdüleri çok zayıftır. Karşı cinsin baskısı onun ilişkisinden çabuk uzaklaşmasına neden olur. Çok iyi bir babadır.Yaşam boyunca çocukları ile arkadaş gibi olurlar. Onların hiçbir isteklerine hayır demezler ve kendilerine güvenen güçlü çocuklar yetiştirirler.

YAY ÇOCUKLARI

Yay çocukları için hayat gülmek , takla atmak ve neşelenmek demektir. En çılgın oyunlar onlardan çıkar. Yaşamı böylesine tersinden ve delice yaşamak için gerçek anlamda bir yay çocuğu olmak gerekir. Konuşmayı çok çabuk öğrenirler ve sonra da büyükleri bunaltan sorularla karşılarına çıkarlar. Çevresinde ki her şeyi merak ederler. Sizi “Yeter artık” diye bağırtacak kadar, çileden çıkartabilir. Fakat öylesine sevimlidir ki..sonunda kahkahalarla gülersiniz.Yalnızlıktan hoşlanmayan yay çocukları sık sık evlerine arkadaşlarını çağırırlar.

Çok zeki olan bu çocuklara her şeyi bir kere söylemeniz yeterlidir. Sadece disiplinli bir şekilde ders çalışmazlar.Alış verişten müthiş keyif alan bu çocuklar istediği her şeyi size aldırmakta başarılıdır. Ona hayır demenin bir anlamı yoktur. Çünkü o, kafasına koymuşsa kesinlikle yaptıracaktır.

YAY ÜNLÜLERİ:

 Azra Akın Woody Allen; Ludwig van Beet hoven, Walt Disney, Mark Twain, Kirk Douglas, Frank Sinatra, Jane Fonda, Mehmet AIi Birand, Zeki Müren, Winston Churchill, Gustave Flaubert, Edith Piaf, Merve İldeniz,. Tülin Şahin, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Gülşen Bubikoğlu, Ediz Hun, Güzide Kasacı, Sertab Erener, Onno Tunç İbarahim Kutluay

AYIN  GEZEGEN HAREKETLERİ

22 Kasım’da Güneş Yay burcuna geçiyor. Merkür Ve Satürn yay burcunda birlikte hareket ediyorlar. 3 Aralıkta Merkür Oğlak burcunda hareket edecek ve 19 Aralık’ta retro yapacak. Oğlak burcuna geçecek. Çalışkanlık ve disiplin verecek. Enerjimizi yükseltiyor. Maddi konulara daha fazla ağırlık vereceğiz. Eski dostlar ve eski arkadaşlıklarla ilgili birliktelikler gündeme gelecek. Bazılarımız eski duygularını abartabilirler. Devletler arası konular, kurumsal iletişimlerde yaşanacak pürüzler ortaya çıkacaktır. Özgürlük duygularımızı ortaya çıkaracak. Ev almak ve satmak istiyorsak; 14 Aralık’a kadar emlak işlerimizi halletmeliyiz.  . Çalışkanlık ve disiplin verecek. Enerjimizi yükseltiyor. Maddi konulara daha fazla ağırlık vereceğiz. Eski dostlar ve eski arkadaşlıklarla ilgili birliktelikler gündeme gelecek. Bazılarımız eski duygularını abartabilirler. Devletler arası konular, kurumsal iletişimlerde yaşanacak pürüzler ortaya çıkacaktır. 14 Aralıkta İkizler burcunda dolunay gerçekleşiyor. Emlak ve kiracı ilişkilerde sorun olabilir. Bu dönem yapacağımız anlaşmalara dikkat etmeliyiz. . Ev almak istiyorsak, bu dönemin avantajlarınızı doğru bir şekilde kullanmalıyız. Maddi konularınız üzerinde özenle durmalı ve hesaplarımızı dikkatli bir şekilde planlamalıyız.

KOÇ

UZAK YOLLAR VE SEYAHATLER GÜNDEMDE

9. EVİNİZDE ilerleyen Güneş’ten  aldığınız kozmik etkiyle, enerjinizi tasarruflu kullanmaya çalışın. Bu şekilde davranarak, yaşamda kaçırdığınız bazı şartları yeniden elde edebilirsiniz.  Özellikle eski arkadaşlarınızı arayabilir, daha önce ortak çalışmalar içinde olduğunuz dostlarınızla yarım kalan projelerinizi tamamlayabilirsiniz. İlginç bir dönemin içindesiniz. Bazılarınız ülke değiştirecek ve ya ideallerinizi gerçekleştirme yolunda önemli değişimler yaşayacaklardır. Eğitim ve öğretim ile ilgili fırsatlar yakalayacaksınız.

KARİYER EVİNİZ GÜÇLÜ

Hiç bu kadar iddialı olmamıştınız. Aralık ayına gümbür gümbür giriyorsunuz. 19 Aralıktan sonra Merkür kariyer evinizde retro yapacak. Her şeyin zorunu seçeceksiniz. Hiçbir şeyden korkmuyorsunuz. Sağduyu ve sorumluluk duygunuz artıyor. Para sizin için her zaman güç teşkil etti ve daha da önem kazanıyor. Biliyoruz, her şeyin en iyisine layıksınız. Başlattığınız savaşlardan galip çıkmayı hedeflerken, ipi hiç kimselere bırakmak istemiyorsunuz. Çünkü baş rolü hiç kimseye kaptırmak istemiyorsunuz.

MERKÜR GERİ GİDİYOR

19 Aralıktan sonra  kariyer evinizde Merkür geri gidiyor. Güneş’inde  aynı evde olması durumunuz ilginç bir hale getiriyor. ; Sosyal çevrende garip karşılanabilirsin, hatta isyankarlıkla suçlanabilirsin. Fakat sen, ısrarla tavırlarına devam edecek ve kişiliğinden ödün vermeyeceksin. Çünkü, davranışlarının altında yatan felsefeyi kavramış bulunuyorsun. Belki de beklediğin gelişmeyi yakaladığını biliyor ve kimseye hesap vermek istemiyorsun. Sadece pozitif değişimler değil, negatif konuları da yaşayacaksın. Pratik davranışlarınızla bir çok kişinin önüne geçerken, kişisel ilişkilerinizde rekabet ortamı yaratacaksınız. Kişiliğinizin ve düşüncelerinizin genişlediğini hissedeceksiniz. İmkansız gibi görünen düşüncelerin çok da önemli olmadığını görmek, sizi farklı bir sorgulamaya itecektir.. . Aile bağlarının ne kadar önemli olduğunu hissedeceksiniz. Maddi  konularda mantıklı kararlar alacaksınız ve isteklerinizde direteceksiniz. İnandığınız konularda taviz vermeyeceksiniz. Kardeşlerle ortak çalışmalar yapabilir, bazılarınız görüşmediğiniz yakınlarınızla barışabilirsiniz.

ANİ EVLİLİK KARARLARI ALABİLİRSİNİZ.

Kafana taktığın bir konunun üzerine ısrarla gidersin. Fakat başka bir konu dikkatiniz çekerse, hemen ona yönelir ve yeniden düzenlemeye başlarsın. Aşk ve evlilik sana cazip gelecektir.Ani evlilik karaları gündeme gelecektir..

AŞKTA ROMANTİZM

Duygusal konularda daha fazla odaklaşacaksınız. Aşk etrafınızda dolaşıyor. Sürpriz aşklara hazırlıklı olun. Ortak çalışmalar içinde olacağınız kişilerle enerjilerinizi birleştireceksiniz. Sosyal yaşantınızda kişisel cazibenizin artmasından faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken her şeyi yapın ve gerisini düşünün. Siz tutku ve aşk insanısınız. Üstelik ihtiraslı aşklarınız dillere destandır. Bu ay mantıklı ve sabit aşka dönüşebilecek önemli duygular peşindesiniz. Karşılaşacağınız kişilerde, farklı özellikler arıyorsunuz. Duygusal isteklerinizde aşırıya kaçtığınız zaman, kendinizi huzursuz etmenizin anlamı yok. Sınırlarınızı bilmenize rağmen, tutkularınız yüzünden heyecanlarınızı dengeleyemiyorsunuz. Her zamanki yaratıcı yönlerinizi ön plana çıkarma konusunda acele ediyorsunuz. Bilinçaltınızda yatan ilginç fikirlerinizi kendinize saklamanızda yarar var.

ELEŞTİRİYE DİKKAT

Merkür’ün  geri hareketinin yaratacağı etkiler tezat gibi görünse de; şimdiye kadar düşünmediğiniz konuların değerlendirmesine gireceksiniz. Gizli planlar ve eski arkadaşlarınızla yapılan “düşünce jimnastikleri” bazında organizasyonlar önemli olacaktır. Bu dönem, baskıcı davranışlardan çabuk etkilendiğiniz için kendinizi korumaya alacaksınız.

SAĞLIĞINIZLA İLGİLİ KOŞULLAR OLUMLU GİDİYOR

Sağlığınız konusunda bu ay gerilimden uzak başlangıçlar; ruhsal yönden sizi rahatlatarak, gündelik yaşamınızın tüm kesitlerini olumlu etkileyecek. Zihinsel yorgunluk söz konusu. Doktor kontrolün de gerekli vitaminlerinizi almalısınız. Ayaklarınızı ve karın bölgenizi üşütmemeli, cinsel organlarınızı dış etkenlere karşı korumalısınız. . Önemli problemleriniz yok.  Sadece geçen ay ki durum devam ediyor. Cinsel organlarınızı, kalın bağırsaklarınızı ve mesanenizi korumalısınız. Ayrıca alkollü içkiler, kızartmalar, baharatlar, yağlı yiyecekler ve tatlılardan uzak durmalı karaciğerinizi yormamalısınız. Bitkisel çaylara ağırlık vermeli, vitamin tabletleri almalısınız.