• SON DAKİKA
 • Çanakkale'de Nusret-2021 Davet Tatbikatı! 5 savaş gemisi tatbikat için hazır

  Giriş Tarihi: 19.10.2021, 09:32

  Türkiye'nin ev sahipliğinde NATO, Türk Deniz ve Hava kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı yüzer ve uçar birliklerle çeşitli ülkelerden gözlemcilerin katılımıyla Çanakkale ve Saros Körfezi’nde düzenlenen 'Nusret- 2021 Davet Tatbikatı' başladı. Bölgeden gelişmeleri A Haber'den Vedat Sezer aktardı.

  Tatbikata, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Mayın Filosu Komutanlığı ve bağlısı 6 Mayın Avlama Gemisi, 1 Komuta-Kontrol Gemisi (Mayın Dökücü), 1 Korvet, 2 Karakol Botu, 1 Helikopter, 1 Sualtı Savunma (SAS) Görev Timi, 1 Hafif Otonom Sualtı Aracı (HOSA) Timi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 4 F-16 ve 1 C-130 ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan 2 Sahil Güvenlik botu ile NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 (SNMCMG-2) bünyesinde İspanya'dan 1 Komuta Kontrol Gemisi, İspanya, İtalya, Türkiye ve Yunanistan'dan birer Mayın Avlama Gemisi olmak üzere toplam 5 gemi, Belçika ve Romanya'dan Patlayıcı Maddeleri Etkisiz Hale Getirme (EOD) ve Otonom Sualtı Aracı (AUV) Timleri, Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, Bulgaristan, Irak, Kore, Katar, Libya, Malezya, Pakistan, Romanya, Tanzanya, Ukrayna ve Umman'dan toplam 57 gözlemci ve 3 karargah subayı katıldı.

  18- 28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek tatbikatta, mayın harbi planlama, icra ve kıymetlendirme konularında eğitim olanağı sağlamak, farklı ülkelere ait mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirmek amaçlanıyor.

  Çanakkale'de Nusret-2021 Davet Tatbikatı! 5 savaş gemisi tatbikat için hazır haberine yapılan yorumlar ( yorum)

  ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


  Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.