• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

İzmir’in doyumsuz lezzeti KUMRU

İzmir’in doyumsuz lezzeti KUMRU

28.05.2016, 00:22

Kumru, simit (İzmir'de gevrek denir) hamuru ile hazırlanan ve üzerine susam serpilerek fırınlanan şekli kumruya benzediği için kumru adı verilen, içine İzmir tulum peyniri, ince bir dilim domates, boydan ikiye bölünmüş acı sivri biberin yarısı konulan ve soğuk servis edilen bir çeşit soğuk sandviçtir. İzmir Kumrusu'nun ticari olarak fazlaca tutulmasından ötürü diğer şehirlerde de taklitleri geliştirilmektedir, ancak öyle karikatür boyutlara vardırılmıştır ki bu yapımlar, normal sandviç ekmeği içine peynir domates konularak adeta bir kumru ucubesi yaratılmaktadır. Bunlar İzmir Kumrusu ile alakaları olmayan imalatlar olup ancak bilmeyenlerin kandırılmasına yarar. İzmir'e özgü bu kumru ekmeğini bazı fırınlardan temin etmek mümkün olup, evlerde de kendinize afiyetle yiyebileceğiniz "İzmir Kumrusu" ziyafeti çekebilirsiniz.

Diğeri ise, İzmir Kumrusu'ndan hareketle ve Çeşme'nin kendine özgü yaklaşımı ile geliştirilerek daha lezzetli ve daha aranır hale getirileni "Çeşme Kumrusu"dur. İçine konulan malzemelerinin ve sıcak servis edilmesinin yanında Çeşme Kumrusu'nun ekmeğinin geliştirilerek daha leziz bir hale getirilmiş olması bile 2 kumru arasındaki bariz farkın olduğunu göstermektedir. Çeşme Kumrusu'nun ekmeği, bazı yerlerde tamamen nohut hamuru ekmeği deniliyorsa da bu haliyle ekmek daha kısa sürede tüketilmesi gerektiğinden ve kırılarak ufalanıyor olmasından ötürü fazlaca tercih edilmez. Sandviç ekmek hamuru içine az miktarda nohut hamuru katılması, biraz şeker ve tuz ilavesi ile hazırlanır ki bu ekmeği daha dayanıklı hale getirir. Hazırlanan bu hamurun ana maddeleri pekmez ve yağ olan bir sosun üzerine sürülmesi ve susam ile süslenerek fırında pişirilmesi ile elde edilir.

KIZARMIŞ PEYNİR-SUCUK

Çeşme Kumrusu güzel ekmeğinin uzunlamasına ortadan ikiye bölünerek kömür ateşi üstündeki ızgarada nar gibi kızartılması ve ızgarada ısıtılmış muhteşem peynirin, Türkiye çapında çok bilinmiyor olmasına rağmen yine bir Ege lezzeti olan Tire sucuğunun, kızartılmış salam ve domates ile doldurulması şeklinde servis edilir. Yanında kütür kütür salatalık turşusu ve biber turşusu ile sunulması, bu lezzet küpü Çeşme kumrusunun doyumsuz bir şölene dönüştürür. Bu serviste klasik tadın bozulmaması için kesinlikle ketçap ve mayonez gibi soslar kullanılmamalıdır.

İzmir’in doyumsuz lezzeti KUMRU haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN