• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Rahatlamanın 100 yolu ‘Su Manzaraları’ndan geçiyor

Rahatlamanın 100 yolu ‘Su Manzaraları’ndan geçiyor

22.9.2017 16:47 , Güncelleme Tarihi: 22.9.2017 16:47

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Su Manzaraları’nın bir başka dünya sunduğunu belirterek, “Burada resimlerin karşısında bir dakika durun. İnanın her şeyi unutursunuz. Eğer bir şeye sıkıldıysanız 100 kere gelin, 100 kere rahatlarsınız” diyor

NİHAN YARKENT İNCE

Günümüz dünyası birçok kötü olaya sahne oluyor. Hayatımız stres dolu. Bir nefes almak için, rahatlamak için ne yapacağımızı bilmiyoruz.
Ama bunun bir yolu var üstelik bir değil 100 yolu var.
Arkas Sanat Merkezi, sezonun ilk sergisi "Su Manzaraları" ile kapılarını açtı. Bugün çok sıkıldıysanız, hayattan soğuduysanız gidin sergiyi gezin.
Hayatın kaynağı su, inanın sizi çok rahatlatacak. Arkas Sanat Koleksiyonu'na ait eserlerin arasında Lucien Arkas ile su manzaralarını ve stresle başa çıkma yöntemini konuştuk.

Serginin tamamı sizin koleksiyondan mı?

Evet, Su Manzaraları seçkisi, Batı resim geleneğinin önemli bir bölümünü oluşturan peyzaj resmine ışık tutuyor.
19. yüzyılın ilk yarısında başlayıp 20. Yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan döneme ait eserlerden oluşan bu seçki, Avrupa peyzaj resminin önemli temsilcilerini tek çatı altında topluyor. Büyük bir kısmı ilk kez sergilenen ve tamamı Arkas Koleksiyonu'na ait olan eserler tarihe de tanıklık ediyor.

Neler var?

Su Manzaraları seçkisi Eugene Boudin, Jean-Baptiste Camille Corot, Maurice de Vlaminck, Francis Picabia, Henry Lebasque ve Hippolyte Camille Delpy gibi pek çok önemli ressamın imzasını taşıyor.
Tamamı Arkas Koleksiyonu'ndan seçilen, birçok farklı yaklaşımdan ilham alan eserler, dönemin yetenek yoğunluğunu ifade ediyor. Sergide yer alan eserler, Seine Nehri kıyılarından İskoçya ve Alpler'deki göllere, Akdeniz'in sıcak ışığına, Kuzey Denizi'nden Avrupa'nın ırmaklarına uzanan geniş bir coğrafyaya ait tasvirlerle izleyicileri masalsı bir gezintiye davet ediyor.

HER ODA FARKLI

​Arkas Sanat Merkezi Sanat Danışmanı Müjde Unustası yanımızda. Ona da sormak istiyorum. Sergiyi gezmek isteyenler için ipucu verebilir misiniz?

Arkas Koleksiyonu'nda peyzajlar çok ciddi yer tutuyor ve peyzaj reminde de su vazgeçilmez temalardan bir tanesi.
Sergimizi ayrı temalara göre odalara ayırdık. Her odanın içerisine limanlar, nehirler göller gibi farklı temalar oluşturduk. Her odada farklı sanat akımlarına ait aynı akımların çok farklı yansımalarını görebilirler.

ESTETİK DEVRİM

Serginin küratörü Jean Luc Maeso da büyük heyecan içinde. Ona da soralım, bu sergi aslında neyi anlatıyor?

Su Manzaraları Sergisi, sadece suyun çeşitli yönlerini değil aynı zamanda resimde devrim yaratan estetik trendleri günümüz dünyasına taşıyor. Burada Barbizon Okulu'nun çeşitli uluslarından temsilciler ve ruhları sergileniyor.
Buradaki sanatçılar sanat tarihinin Paris, Akdeniz kıyılarındaki,Venedik'teki, Alplerdeki çeşitli hareketlerle beslendiği belirli bir zamanda bir araya geldiler. Her biri kendi duyarlılığıyla ne algıladığını göstermek için sorguladı. Bu serginin amacı, çevre, deniz, limanlar, sahiller aracılığıyla bu sorunun altını çizmek.

Rahatlamanın 100 yolu ‘Su Manzaraları’ndan geçiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN