• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Muhtar değil iyilik meleği

Muhtar değil iyilik meleği

29.9.2017 17:54 , Güncelleme Tarihi: 29.9.2017 17:54

Muhtarlık yaptığı semte 18 yılda 5 bin ağaç diken Gülay Pekcan, yılın çevreci muhtarı seçilirken, Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından da 40 lider kadından biri seçildi

KADER ÇAKIR - Zahide ÖZDEMİR

Muhtarlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı muhtar toplantılarıyla birlikte Türkiye gündeminin vazgeçilmez bir unsuru oldu. Gerçekten de günümüzde muhtarlar geçmişteki hiçbir dönemde olmadığı kadar Türk toplumunun idare yapısında önemli bir yer tutuyor. Özellikle yönetimlerinde başarılı olan muhtarlar, yönettikleri mahallelere damgasını vuruyor.
İzmir'in Konak ilçesi, Alsancak Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Gülay Pekcan bu başarılı isimlerden biri... İzmir'deki çeşitli STK'lar ve yerel yönetimlerle ilişkilerini sıcak tutarak tüm sorunların çözümünde aktif rol oynayan Muhtar Pekcan, semt halkının da gönlünde taht kurmayı başardı. Muhtarlık yaptığı semte 18 yılda 5 bin ağaç diken Gülay Pekcan, yılın çevreci muhtarı seçilirken, Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından da 40 lider kadından biri seçildi. 8 yıldır yani 4 dönemdir muhtarlık görevini yürüten Gülay Pekcan, başarı öyküsünü Yeni Asır'a anlattı.

4 DÖNEMDİR SEÇİLİYOR

Türkiye'deki bütün mahalle muhtarlarının kadın olması gerektiğini vurgulayan Gülay Pekcan, "4 dönem muhtarlık yapıyorum yani 18 yıl. 18 yıldır mahalle halkının güvenini saygınlığını sevgisini aldığım için şanslı muhtarlardan biriyim. Mimar Sinan Mahallesi halkıyla bütün olarak mahallede hizmet yapmaktayım. Burada kendi evimden çok mahallemle birlikte çalışma hayatı içerisindeyim.
Bütün muhtarların kadın olmasından yana bir isteğim var aslında. Çünkü kadın muhtar arkadaşlar kendi evlerine gösterdikleri özeni, titizliği mahallesine de gösteriyorlar. Mahallesiyle ilgilenirken 'burası benim evim' zihniyetiyle çalışıyorlar o yüzden kadın muhtarların olduğu mahallelerde sorunlar biraz daha aza indirgeniyor, daha çabuk çözümleniyor" diye konuştu.

ANINDA ÇÖZÜM

Mahalle halkının tüm taleplerinin sonuna kadar takipçisi olduğunu belirten Pekcan, "Mahalleli ile birlikte birçok soruna çare bulunuyor. Onlar benden istiyorlar, ben de bunları belediyelerden istiyorum. Bazen Büyükşehir Belediyesi'nden bazen Konak Belediyesi'nden bazen kaymakamlıktan bazen de valilikten. Tabii yapılan çalışmalar farklı olduğu için farklı yerlerden hizmet alıyorsunuz. Belediyede zaten yollarınız, kaldırımlarınız, çöplerinizin toplanması temizlik, belediye hizmetleri içinde muhtarların görev ve yetkilileri içinde. Muhtarlar, yaşadığı, çalıştığı mahalleyi en temiz, en yaşanılabilir halde bir yaşamın olması için vardır" dedi.

ENGELLİ DOSTU

Daha önceki yıllarda hastane bölgesi olan Mimar Sinan Mahallesi'nde görev yapan doktorların kartvizitlerini bastıran Pekcan, buradan elde ettiği gelirle de 50'ye yakın engelliye tekerlekli sandalye aldı. Pekcan ayrıca birçok ihtiyaç sahibine kıyafet yardımı da yaptığını belirterek "İzmir'de yıllar önce en iyi ikinci muhtar seçildim. Onur belgelerim ve eğitim belgelerim var.
Birçok eğitim kurumuna destek olduğum bütün kıyafetlerini ve gömleklerini aldım. Bunlar hep bir hizmet yani insana dokunuyorum. Gelir seviyesi yüksek bir mahalle olduğumuz için ihtiyacı olan mahallelere destek oluyorum. Dolabımızda kıyafetler var bir kısmı da az önce Konak giyim bankasına gönderildi. Bazılarında çok olduğu için, gelir seviyesi daha düşük mahallelerdeki muhtar arkadaşlarıma ihtiyacı olanların alması için gönderiyorum" dedi.

HİZMETTE SINIR YOK

Muhtarın görevinin sadece ikametgah ve nüfus sureti vermek olmadığını belirten Pekcan, "Nüfus müdürlükleriyle iç içe çalışıyoruz, mahalleli nüfus müdürlüğünde kayıt olur, muhtara gelir, muhtar o kaydı işleme alır. Onun orda oturup oturmadığına bakar. Belediyesiyle çalışırken de, o mahallenin çöpleri toplanmıyorsa o mahallenin çöplerin toplanmasını sağlar, temizlik yapılmıyorsa temizliğin yapılmasını sağlar. Hizmet alanımız çok geniştir.
Postacıların getirdiği tebligatları da vatandaşlara biz iletiyoruz. Hizmette sınır yok" dedi.

EĞİTİME DESTEK

Okullara yönelik projelerinden de söz eden Pekcan, semtteki 3 ilkokula akıllı tahta kazandırdığını söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne mahalle olarak verdikleri desteği anlatan Muhtar Pekcan, "Mahallemdeki okullarda bulunan 18 derslikte şu anda akıllı tahta var. Semtimizde gelir seviyesi yüksek olan hayırsever vatandaşların desteğiyle bu projemizi gerçekleştirdik" dedi. Semtindeki bir okuldaki engelli çocukların rahat bir şekilde sınıfa girmesi için hayırseverlerin yardımıyla asansör yaptırdığını belirten Pekcan, "Okulumda bir engelli çocuğum vardı. Çocuğumun rahat bir şekilde sınıfa girmesi için bir yardımseverden destek alarak asansör yaptırdım.
Amerikalı bir ailenin desteği ile kep kıyafetlerini yaptırdım. Namık Kemal Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı'ydım, Anadolu lisesi olmadan önce okul aile birliğini beş yıl yaptım onun da kep kıyafetleri, Atatürk köşeleri, çatısı, tiyatrosunun gün ışığına çıkarılması bahçe tanzimi düzeni, badana boyası gibi şeylerde yaptığım kermeslerle, yemeklerle onlara da o desteği yaptım. Yani okullarımızın bakımı, temizliği, okul müdürleri benden ne istediyse onları yerine getirmeye çalıştım yani biz el ele vererek her şeyi yapıyoruz. Mahalleyle ve okullarımızla bir bütünüz. Yani benim çalışma düzenim, emek en yüce değerdir, emek vermeden hiç bir şey olmaz emek vererek her şeyi elde ediyoruz. Yine bir okulun tiyatro salonunu yaptırdım. Okullara yaptığım destekten dolayı okullarımın verdiği plaketlerim var.

ÖDÜLLÜ MUHTAR

Muhtarlık yaptığı semte 18 yılda 5 bin ağaç diken Gülay Pekcan, yılın çevreci muhtarı seçilirken, Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından da 40 lider kadından biri seçildi. Aldığı plaket ve ödüllerle adeta muhtarlık ofisi dolup taşan Pekcan, "Mahalleme diktirdiğim 5 bin ağacım var. Yılın çevreci muhtarı seçildim. O çevreci muhtarı da Konak Belediyesi eski Başkanı Erdal İzgi döneminde aldığım bir ödülümdür. Kazandığım ödül bir Kıbrıs gezisiydi onu istemedim, onun yerine sınırsız ağaç dikme hediyesi aldım. Ödüllerimin arasında en çok gurur duyduklarım bunlar. Ege Bölgesi Sanayiciler Odası tarafından 40 lider kadından biri seçildim. 8 ay boyunca eğitim aldım diksiyondan konuşmaya siyaset bilimine kadar" dedi.

Muhtar değil iyilik meleği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN