• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Modanın trendsetterları: İskandınavlar

Modanın trendsetterları: İskandınavlar

24.08.2018, 16:28

, kuzeyli stilin püf noktasını verdi. Madsen, “Rahat, klasik, basic ve havalı. Buna bir de dişi bir parça eklenince tipik bir kuzeyli oluyor” dedi

ITIR GÜL ARAYICI

Pernille Teisbaek, Jeanette Madsen, Emili Sindlev, Darja Barannik, Hanna Stefansson, Tine Andrea, Celine Aargaard ve diğerleri... Sosyal medya ve dergilerin stil sayfalarında İskandinav kızlardan geçilmiyor. İsveç, Norveç ve Danimarkalı editör, stilist ve satın almacı bu kızlar modayı kuzeyden estiriyorlar. Yaratıcı ve zevkli stilleri ile moda başkentleri, Tiflis gibi alternatif moda haftalarında boy gösteriyorlar. En büyük özellikleri ise lokal markaları yücelten görünümleri. Hem kurallara bağlı kalıyorlar hem de kuralları zorluyor gibi bir hava var stillerinde. Anahtar kelimeleri ise konfor. Bununla beraber asla dayatmacı değiller, yalın parçaları göz alıcı hale getirmek ise tam kuzeyli kızlara özgü bir davranış.

MİNİMALDEN RENGE GEÇİŞ

"İskandinav tarzı son birkaç yılda çok değişti" diyor kuzeyli kızların başrol oyuncusu Pernille Teisbaek bir röportajında. İskandinav stilin minimal bir vizyondan çok renkli ve baskılı bir stile geçiş yaptığını ifade ediyor. Pernille sırlarını, "Gelinen nokta basit bir gardırobun içinde kolayca entegre olan parçalar ve bunların kolaylıkla birleşiminden oluşan rahat bir stil" diyerek de özetliyor. Uzun ömürlü parçalara yatırım yapın diye de öğüt veriyor.

İLHAM VEREN STİLLER

Pernille Teisbaek, Cecille Bahnsen imzalı oversize beyaz gömlek elbise ve Row marka bantlı sandaletlerle moda sayfalarında görüldüğünde onu stil ikonu haline getiren şeyin ulaşılmaz parçalar değil, arzu nesnesi haline gelen seçkileri olduğunu anlıyoruz. Pernille, İskandinav tarzının popüler olmasını bir çok kadının onların bu rahat görünümleri ile bir bağ kurması olarak açıklıyor. Ona göre giyinmek, iyi yaptıkları bir şey, özellikle süslü püslü abiye giyinmeye göre.

KOMBİNLEME SEVİYORLAR

Pernille, "Maskülen parçaları feminen parçalarla kombinlemeyi seviyoruz. Aynı zamanda spor parçaları da sık sık giysilere ekliyoruz. Spor ayakkabılar gibi. Bunları uzun bir elbisenin altına giymekten kaçınmayız. Ama esas önemlisi çabalamıyor, giyinmek için uğraşmıyoruz. Bu da sanırım ilham verici ve dinamik bir etki yaratıyor" diyor. Bu da "Neden İskandinavlar?" sorusunun tatmin edici cevabı oluyor.

SOKAĞIN OYUN KURUCUSU

Gelelim İskandinavların bir başka stil ikonu Jeanette Friis Madsen'e. Kopenhag Moda Haftası'nda giydiği omuzları açık yılan baskılı elbise için 'Bu elbisenin baskısını seviyorum, çok klasik ama bir o kadar da cesur' demesi ve yüksek belli, geniş paçalı pantolonun üzerine giymesi de tipik bir kuzeyli yorumu. Sosyal medyada hatırı sayılır takipçisi olan Jeanette, İnstagram'ın sokak stilinin oyun kurucusu olduğunu düşünüyor; özellikle de sokağın stil ikonları için. Kuzeyli kızların artık daha cesur olduğunu belirtirken, "Stillerle oynuyoruz, soğuk ve kasvetli şehirlere rağmen daha havalı ve kişisel görünümler elde ediyoruz" diye de İskandinav tarzını yorumluyor. Kendisinin stil sırrını ise dörde ayırıyor; rahat, klasik, basic ve havalı. Bir de dişi bir parça eklenince tipik bir kuzeyli oluyor.

Modanın trendsetterları: İskandınavlar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN