• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Şık, zarif ve kurtarıcı küçük

Bu ikonik elbise, günümüzde kumaş ve kesim oyunlarıyla modernize olup her türlü forma bürünse de klasik çizgiden kopamıyor

Şık, zarif ve kurtarıcı küçük siyah elbise

13.10.2018, 00:00

ITIR GÜL ARAYICI

Küçük siyah elbise Coco Chanel'ın kadınlara en güzel hediyesidir.
Kadınlara pantolon giyme özgürlüğünü sunan Coco, 1926 yılında bir moda çekimi için özel olarak siyah krepdöşin bir elbise tasarlamasıyla moda dünyasına adım attı. Daha sonra Christian Dior'un Newlook akımıyla tekrardan dikkatleri çekti. Korsajlı beller, karpuz kollar gibi detaylarla küçük siyah elbiseyi yeniden yaratan Dior, özellikle Hollywood yıldızlarının gönlünü fethetmişti. Ama hiç kuşkusuz bu ikonik parçanın esas ünü Audrey Hepburn'un Tiffany'de Kahvaltı filminde giydiği Givenchy imzalı küçük siyah elbisedir. Bu elbise tarih boyunca tasarımcıların vazgeçilmez ilham kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

İLHAM CENAZEDEN

Coco Chanel küçük siyah elbisenin Fransız köylerinde, köylü kadınların cenazelerde giydikleri basit siyah elbiselerden ilham alarak yarattı. Örneğin Kraliçe Victoria en görkemli siyah elbiseleri yas tutarken giymişti.
Parantez arasında söylemem gereken bir şey de Coco Chanel her ne kadar küçük siyah elbisenin yaratıcısı olsa da bu deyim ilk olarak 1916 yılında İngiliz dergisi The Queen'den, Henry James'in kaleminden çıkma.
Küçük siyah elbisenin tarihinde akşam yemeklerinde giyilmesi ise 20'li ve 30'lu yıllara rastlamaktadır.
Özellikle de kürkler, eldivenler, şık şapkalarla birlikte.

İKONLARIN İKONU

İkinci Dünya Savaşı sonrasında küçük siyah elbisenin zirveye ulaştığını görüyoruz. Kabarık etekli, beyaz yakalı veya incilerle süslenen siyah elbiselerin Edith Piaf gibi ikonların gözdesi olduğu görülüyor. 60'lar ve 70'lerde ise farklı kesimlerde karşımıza çıktı bu zarif model.
Prenses Diana da küçük siyah elbisenin zarafetine inanalar arasında. Özellikle Cristobal Balenciaga üç boyutlu ve dik omuz kesimleri ile elbiseyi klasik görümünün dışına çıkartmıştı. Selena Gomez, Kendall Jenner, Sarah Jessica Parker gibi günümüz ünlüleri kırmızı halı davetlerinde küçük siyah elbisenin zarafetine sığınıyor. Her davette, her toplulukta şık sayılan bu ikonik elbise kadınların adeta süper kahramanı.

Şık, zarif ve kurtarıcı küçük siyah elbise haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA