• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Müzik ve tarih kokan sokak

Müzik ve tarih kokan sokak Dario Moreno
Giriş Tarihi: 8.12.2018

Ünlü Türk müzisyen ve sinema sanatçısı ’nun 1940’lı yıllarda 4 kardeşi ve annesiyle yaşadığı evin bulunduğu sokağa ismi verildi. Evi ise müzeye dönüştürüldü. Tarihi sokak tarihi asansörle bütünleşince ayrı bir cazibe merkezi oldu

TOLGA TEKİN

İzmir'in Konak ilçesi Karataş semti Mithatpaşa Caddesi girişinde yer alan dünyaca ünlü İzmirli şarkıcı Dario Moreno'nun evi ilgi çekiyor. Aynı zamanda Yahudi asıllı ünlü Türk müzisyen ve sinema sanatçısı Dario Moreno'nun ismini de taşıyan tarihi sokak tarihi asansörle bütünleşince bu yönüyle de ayrı bir cazibeye sahip. Ünlü şarkıcının 1940'lı yıllarda 4 kardeşi ve annesiyle yaşadığı evin bulunduğu sokağa İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 1992 yılında aldığı kararla "Dario Moreno Sokağı" adı verildi ve eski İtalyan usulü sakız evlerinin bulunduğu tarihi Dario Moreno Sokağı'ndaki Moreno'nun evi müze olarak düzenlendi.

DOĞDUĞU EV MÜZE OLDU

İzmirliler, Dario Moreno'ya büyük vefa örneği gösterdi. Özellikle İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı (İKSEV) Başkanı Sancar Maruflu'nun bu konudaki girişimleri önemli rol oynadı. Ünlü işadamı Selçuk Yaşar, Dario Moreno'nun Karataş'ta, Tarihi Asansör'e açılan sokaktaki evini satın alarak restore ettirip müze yaptı. Dario Moreno, her yıl adının verildiği sokakta yapılan konser, şiir ve dinleti etkinliğiyle anılıyor, paneller düzenleniyor. Karataş Semti'ndeki Tarihi Asansör'ün de bulunduğu Dario Moreno Sokağı'nda düzenlenen anma gecelerine İzmir'i Sevenler Platformu, Dario Moreno Dostları Derneği ve İzmir Musevi Cemaati katkıda bulunuyor.
Bu büyük sanatçının dostları ve sevenlerinin buluştuğu etkinliler büyük ilgi görüyor.
Gecelere katkıda bulunanlara Dario Moreno Ege Dostluk, Müzik ve Başarı, Mükemmellik Ödülü ile madalyalar veriliyor.

TÜRKİYE'NİN MÜZİK ELÇİSİ

Dario Moreno'nun öyküsü şöyle; İzmir'den İstanbul'a giden Moreno, oradan Paris'e yerleşerek müzik elçimiz olarak çok başarılı işler yaptı. Dario Moreno'nun çocukluğu, gençliği ve şöhrete ulaşması gerçekten filmlere konu olacak özellik taşıyor.
1921'de Aydın'ın Gemencik ilçesinde doğan ve asıl adı David Arugete Moreno olan Dario Moreno'nun babası Augusto Moreno, Germencik'te orman işçisiydi. İzmir'in elit kişilerinden Sancar Maruflu'nun babası Cevat Ziya Maruflu da Ormanlardan Sorumlu Başmüdürdü. Baba Moreno, bir kavgaya karışıp bıçaklanarak öldürülünce Cevat Bey, Dario Moreno'yu İzmir'e Kardıçalı Hanı'nda avukatlık yapan bir arkadaşının yanına gönderdi, avukatın katipliğini yaparak hayatını sürdürmesini sağladı. Dario işyerinden çıktıktan sonra Milli Kütüphane'ye giderek Fransızca çalıştı ve dilini geliştirdi. Ucuza bulduğu bir gitarla sokak aralarında Napoliten şarkılar söylüyordu. İlk konserini Konak Vapur İskelesi üzerindeki gazinoda verdi.
Daha sonra İstanbul'a gidip Belvü Gazinosu'nda çalışmaya başladı.

HEDEFİ FRANSA'YDI

Dario Moreno, İstanbul'dan Atina'ya geçti ama hedefi Fransa'da parlamaktı.
Para biriktirip Cannes'a Palm Beach'e gitti.
Sempatik halleri ve güzel sesiyle büyük ilgi gördü. Jezabel, Adieu Lisbon ve Cou Corou Paloma şarkıları ününü artırdı. Paris'in ünlü Olympia Müzikholü'nün starı oldu. Jacques Brel'in yazıp başrolünü oynadığı L'homme de la Mancha adlı eserde Don Kişot'un yardımcısı Sancho Pancho rolünü oynadı, ayrıca 32 filmde önemli roller aldı.

İZMİR'İ HİÇ UNUTMADI

Dario Moreno'nun şarkılarını Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu Türkçe'ye aranje etti. Dario Moreno, Fransa'daydı ama her defasında "Canım İzmirim" şarkısıyla hasretini dile getirdi, İzmir'i hiç unutmadı. Onu maalesef genç yaşta, 47 yaşında yitirdik.
Vasiyeti İzmir'e defnedilmekti ama annesi Madam Roza, İsrail'e gömülmesi için diretti. 13 gün bekletilip büyük tartışmalardan sonra orada defnedildi.
Ancak Karataşlılar, İzmirliler, kalplerine kazıdıkları bu deha sanatçıyı hiç unutmayacak.

Müzik ve tarih kokan sokak Dario Moreno haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN